Ma nek’ je stigla ta salmonela, barem će sad u modi, umjesto piletine, biti stare koke – šale se Andrijana Žarković i Snježana Pobor, prodavačice u mesnici Blagus na Dolcu. Treba okrenuti na humor, objašnjavaju prodavačice i sestre, jer strah i panika ni u jednoj situaciji ne pomažu.
U dućanu jeftinije
Ipak, jedna od glavnih tema na tržnicama i u kafićima već danima je upravo pojava bakterije u mesu s polica trgovačkih lanaca.
– Nije mi svejedno, prvenstveno zbog djece. Obvezno pitam je li meso domaće, ako kupujem na placu, a u trgovinama detaljnije čitam deklaracije – rekla je Marina Šarić, koju smo jučer zatekli pri kupnji patke na Dolcu. Za kilogram je izdvojila 40 kuna, 20 više nego što bi u trgovini, objasnila je, ali tako barem zna da je kupila svježe.
A veća cijena ono je čemu kupci najčešće i prigovaraju, objasnile su prodavačice A. Žarković i S. Pobor, koje perad ne prodaju samo u komadu, što olakšava, kazale su, nabavu umirovljenicima, ali i ostalim građanima plićeg džepa. – Za pet kuna kupim kilogram kosti, od kojih se može napraviti dobra juha, a čak i glavno jelo jer na njima uvijek ostane dosta mesa – rekla je umirovljenica Mirta Hodžić, koja je s placa odnijela kosti, a po meso za punjenu papriku koju je jučer pripremala za ručak otišla je u obližnji dućan. Razlog je jednostavan – jeftinije je.
I ovdje vreba opasnost
Ključno je pažljivo kupovati, smatra ta umirovljenica, baš kao i kupci na tržnici Kvatrić, gdje je prošli tjedan pronađen poriluk s rizičnom količinom pesticida.
– Imam svoju kumicu već godinama i ona je jedna od onih koje su sa starog placa došle ovamo i nastavile prodavati svoje, domaće proizvode. Idem k njoj, vjerujem joj i bez brige sam – rekao je Marin Bilić s Kvatrića pokazujući nam na Mariju Kaštelančić, prodavačicu koja u Zagreb svoju robu dolazi prodavati čak iz Podstrane. Cijeli je život na polju, govori, pa zna sve trikove kojima povrće i voće ostaje lijepo a da ga se ne prska.
– Ruke su ovo ispucane od zemlje. Operacija kičme, vena, bruha, sve sam to prošla jer radim cijelu godinu motikom – kazala je M. Kaštelančić usput uslužujući mušterije. A one su složne: bolje je kupovati na tržnici nego u trgovini. – Naravno, i tada vrebaju opasnosti. Primjerice, i domaća jaja, ako su stara, mogu imati salmonelu – rekla je umirovljenica Ana Bišćan, koja vjerno prati porijeklo namirnica koje kupuje.
Puna kapa mi je "DOMACEG", i onaj grah koji kupe u supermarketima na akciji za osam kuna i prodaju na placu kao domaci za 25 kuna, isto je sa piletinom i drugim mesom.