Subotnja predvečer prije Uskrsa.
U smiraju dana, neposredno prije vazmenog bdijenja, domaćice zagrebačkog naselja Gračani u ruke uzimaju domaća jaja. Pripremile su i lupine od luka, djetelinu, bršljan i razne trave. Djeca i unuci jedva su čekali taj trenutak. S veseljem i nestrpljenjem svako malo su ispitivali kad će završiti priprema šunke i kolača za jutarnju misu i blagoslov hrane. I konačno su dočekali da majkama i bakama pomognu u bojenju pisanica. Trude se u Gračanima pod Sljemenom da se običaji ne zaborave, pa bojenje pisanica na drukčiji način od onoga kako su to činili njihovi preci ne dolazi u obzir. A potrebno je puno više truda nego u vrijeme kad su one bile djevojčice. Počevši od nabave jaja, ako žele da budu domaća.
Najčešće s lukom
– Nekada je svako dvorište imalo svoje kokice, pa je lako bilo doći do jaja, sada ih nabavljam četvrtkom na sajmu u Sesvetama – kaže Đurđa Gjurak, starosjedilac u Gračanima. Generacijama u tom naselju živi i obitelj Dubravke Štrković, koja je zajedno sa susjedom Đurđom pokazala kako su se pisanice u zagrebačkom Prigorju bojile nekada. Nakon što su nabavile jaja, najčešći način bojenja upravo je onaj lupinom od luka.
– Treba skinuti lupinu s desetak glavica luka i potopiti je u vodi zajedno s jajima, na koja smo stavili djetelinu ili neku drugu “zelenjavu” i umotali ih u prerezane najlonke.
Nakon što jaja zakuhaju, treba smanjiti temperaturu i pustiti da lagano kuhaju još pola sata. Potom ih treba pustiti da se ohlade u vodi, izvaditi i osušiti, a za dodatni sjaj treba jaja namazati špekom. Za intenzivniju boju treba jaja ostaviti u vodi preko noći – objašnjavaju Dubravka i Đurđa.
Na isti način jaja boje u Maloj Mlaki, gdje se za opstanak običaja brinu u KUD-u Mladost Odra. – Mi bojimo s turopoljskim lukom, od njega se dobije smeđe-narančasta boja, a isti se postupak može ponoviti želi li se neka druga nijansa. Samo treba izabrati drugu prirodnu “temperu” – ističe Mirna Maravić, predsjednica KUD-a.
Za ružičastu boju – cikla
Za ružičastu boju jaja se kuhaju s ciklom, na desetak jaja ide jedan kilogram cikle, a ona se kuha cijela. Zelenu boju daju djetelina i kopriva, ljubičasti kupus obojit će jaja u plavo, narančasta boja dobije se kuhanjem s mrkvom. Boje na uskrsnim pisanicama bit će intenzivnije što je ljuska jajeta svjetlija, pa se jaja mogu i izbijeliti. Za to su potrebni voda i ocat u istom omjeru. Jaja u loncu trebaju biti potopljena, a kada vode uzavre, stvarat će se pjena. Nju se može micati žlicom tijekom kuhanja. Deset minuta nakon što voda provre jaja su gotova, a kako bi potpuno izbijeljela, može ih se isprati pod mlazom vode, trljajući ih spužvicom za pranje posuđa (grubim dijelom). Ljubičasta boja posuta kristalićima može se, pak, dobiti kuhanjem u domaćem crnom vinu. Samo stavite jaja u posudu i prekrijte ih vinom. Kada zavre kuhajte oko pet minuta, pokrijte posudu i ostavite, može i preko noći.