Novi socijalni plan do 2020.

Za nezaposlene, starije, socijalno ugrožene i u 2015. oko 450 milijuna

zagreb centar
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Autor
Sandra Golemac
14.11.2014.
u 13:02

Oko 200 tisuća Zagrepčana socijalno je ugroženo, od čega 13.000 ima mirovinu manju od tisuću kuna

Oko 200 tisuća građana u Zagrebu može odahnuti. Iako će se gradski proračun smanjiti za čak 12 posto, najosjetljivije skupine to će najmanje osjetiti. Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom dosad je iz proračuna dobivao oko 450 milijuna kuna, što se i ovaj put, prema informacijama koje doznajemo, ne bi trebalo bitnije promijeniti.

Prema najavama resorne pročelnice Višnje Fortune, novčana pomoć za građane neće se smanjivati, a i planirani bi projekti trebali biti završeni u predviđenome roku. To uključuje i Centar neovisnog življenja za osobe s invaliditetom u Novom Jelkovcu, Centar za rehabilitaciju starijih gluhih osoba, osiguranje asistenata u nastavi, nova četiri kombija za prijevoz osoba s invaliditetom, ali i nove domove za umirovljenike.

Mladi bez posla

Prema posljednjoj socijalnoj slici grada Zagreba, broj stanovnika porastao je sa 790.017 na 793.057, rodilo se više osoba nego što ih je umrlo, čak je 195.326 građana, odnosno 29 posto više ili visokoobrazovano, kapacitet vrtića povećao se za gotovo 40 odgojnih skupina, a i sagrađeno je 14,3 posto više stanova.

No broj je nezaposlenih u gradu sve veći i doseže gotovo do 50 tisuća, od čega je čak 28 posto mladih između 20 i 29 godina. Povećao se broj deložacija i korisnika socijalne pomoći, a u gradu je gotovo 13 tisuća građana s mirovinom nižom od tisuću kuna. Upravo kako bi se ove brojke poboljšale, osmišljen je novi socijalni plan grada Zagreba do 2020. godine koji je usklađen i s ciljevima na europskoj razini.

– Četiri su nam strateška cilja zapošljavanje, i to prioritetnih skupina, a to su mladi i dugotrajno nezaposleni, potom širenje mreže socijalnih usluga, zaštita ljudskih prava i suzbijanje diskriminacije, ali i jačanje administrativnih kapaciteta – najavila je pročelnica Fortuna te naglasila kako će za što uspješnije akcijske planove ubuduće još i više surađivati s udrugama.

Suradnja s udrugama

Ove je godine Ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom financirao ukupno 32 organizacije civilnog društva s ukupno 603 tisuće kuna. Za opremu novorođenog djeteta od siječnja je utrošeno više od 46 milijuna kuna za oko 13 tisuća korisnika. Za prvo dijete dobiva se 1800 kuna, za drugo 3600 kuna, a treće i svako daljnje 54 tisuće kuna.

Komentara 3

BU
bubimima
21:01 14.11.2014.

200000 socijalno ugroženih građana?! To je više od četvrtine stanovnika grada Zagreba, metropole i najbogatijeg grada u Hrvatskoj. Šta kažu stručnjaci na to?

DU
Deleted user
09:42 15.11.2014.

Još kad ni im kontrola i uvid u stvarno stanje bila bolja. Jer im lova ide i tamo gdje ne bi trebal. Evo primjera: žena došla iz Hercegovine početkom 80-tih na studij i poslije ostala u Zagrebu, posao nije bio problem. Došla i druga sestra na studij i ona se zaposlila u Zagrebu. Roditelji, koji su ostali u Hercegovini imali su biznis, sir i mandarine i od toga su kupile stanove. Sad su roditelji ostarjeli i kćeri ih dovode u Zagreb. Roditelji kupuju stan. Otac ima imalu mirovinu iz BiH, majka ništa i eto ti novog socijalnog slučaja u gradu. Besplatan prijevoz, besplatno zdravstvo, pomoć grada. A mandrine i dalje rastu, sir se i dalje proizvodi u jednoj drugoj državi. A kćeri su u međuvremnu kupile veće stnove jer su stvorile obitelji. Pa pitam: jel su zagrebačke službe totalno lude? I mi skupa s njima!

TH
than
11:52 15.11.2014.

Znaci svaki cetvrti ugrozen u Zagrebu. Onda je u ostatku drzave jos i gore. I onda nam Milanovic prodaje da nema gladnih... U kojem on paralelnom svemiru zivi da mi je samo znati.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije