Tog je dana pregledao gotovo sve kontejnere u okolici ne bi li pronašao plastičnu ambalažu kako bi je zamijenio za sitan novac u lokalnom dućanu. Na drugoj strani kvarta gladna, nezaposlena majka nastoji svojoj djeci pribaviti nešto za staviti u usta, a baka na povratku s mise razmišlja što će danas jesti.
Kao da dobiju auto
Svi oni posljednjih se nekoliko mjeseci upućuju na isto mjesto. Put ih nanosi u malenu pekarnicu nedaleko od jarunske tržnice, gdje uzimaju kruh koji je netko već kupio.
– Dolaze uvijek iz istog smjera. Znali smo im darovati kruh, no sada zbog akcije dolaze svaki dan. Stanari koji dolaze u nabavu rado izdvoje nekoliko kuna više ne bi li im pomogli – kaže Mirjana Menčaj, zaposlenica pekarnice Milaković u Pakoštanskoj. Na posebnom, odvojenom pultu gotovo uvijek stoji nekoliko kruhova, a osmijeh koji im daruju nakon što im uruče kruh, kažu zaposlenici, nije mjerljiv ni s čim.
Grafika: Jelena Vuković
– Zahvaljuju kao da ste im darovali automobil. Bili bi sretni i sa starim kruhom – uspoređuje Menčaj. Pekarnica Milaković jedna je od dvadesetak njih po gradu koja sudjeluje u akciji “kruh za poslije”. Pokrenule su je tri sestre spojene u udrugu Portal dobrote. Otkako su počele s akcijom lani u srpnju, pridružilo im se četiristotinjak prodajnih mjesta diljem Hrvatske, a pokret je zahvatio i BiH, Sloveniju te Srbiju. U planu im je akciju proširiti i na trgovačke lance.
Novi Zagreb odustao
– Pekarnice su se masovno počele javljati u studenom, a ideja je krenula kad smo čitale o akciji “kava za poslije” pa smo nekako pomislile da bi kruh bio primjereniji – kaže Sanja Bijonda, jedna od sestara. Uključile su među prvima i pekarnicu Sladopek u Draškovićevoj, gdje se zaposlenice ne mogu nadijeliti kruha koliko je tražen.
– Posebna škrinja u kojoj držimo kruh napuni se pa u njoj zna biti i po dvadeset komada ujutro, a do navečer ih sve podijelimo – kaže vlasnica Violeta Muhadri. No to nije slučaj s pekarnicom Sloboština koja prodajna mjesta ima u istoimenom naselju i Dugavama te pekarnicom Novi Zagreb u Sloboštini. One su odustale od akcije jer je ljudima bilo neugodno pitati za kruh.
– Osim toga, tražili su ga ljudi kojima nije bio potreban. Otkinut ću od usta za onoga koji nema, ali za takve neću – rekla je umirovljenica Ivanka Grgić koja u jednoj od njih kupuje kruh svaki dan.
ajde napokon nesto dobro, za svaku pohvalu je ideja.