Gradovi na hrvatskoj obali nude toliko prirodnih ljepota, mirisa, fine domaće hrane, ali ako turisti žele kupiti neki suvenir kako bi se mogli prisjetiti gdje su bili, najčešće im se nudi samo kineska plastika koja nema veze s onim što su vidjeli ili doživjeli.
Mariju Sokoloviću iz Varaždina to je toliko smetalo da je odlučio izrađivati suvenire vezane uz hrvatsku povijest, koje već 12 godina ljeti prodaje po Jadranu, a izvan sezone na viteškim turnirima i srednjovjekovnim sajmovima. Trenutačno je na glavnom zagrebačkom trgu jedan od izlagača na 16. Markovu sajmu – festivalu starih zanata.
“Lupa” i po 30 sati
Sebe predstavlja kao kovača svog kova i čuvara tradicije. Da je uistinu tako, pokazat će vam njegova zbirka kovanica s motivima glagoljice, hrvatskih velikana i svetaca koju je sam izradio hladnim kovanjem. Glavni mu je alat čekić težak 12 kilograma, a kaže kako nekada radi po 30 sati u komadu. Najjeftinije kovanice prodaje po 20 kuna.
Izrađuje i ogrlice, narukvice, magnetiće, a najdraži materijali su mu koža, drvo i metal. Inspiraciju pronalazi u hrvatskoj povijesti, zbog čega je neprestano proučava. Iako su mu rukotvorine velika strast i ispočetka nije previše razmišljao o cijenama svojih proizvoda, s vremenom je shvatio da tako neće ići.
– Lijepo je kada te tapšaju po ramenu i dive se tvojim radovima, ali komplimenti ne plaćaju račune – s osmijehom govori Mario koji je na kraju uspješno spojio svoju strast i posao.
Andrijana Ščrbak iz Koprivnice također je iz ljubavi počela izrađivati lampione i ogrlice od slame, slamnate torbe, pozivnice za svadbe. S obzirom na to da je po struci cvjećarka, izrađuje i bukete i vijence s elementima kore drveta, palme i kamenjem. Sve što izradi unikatan je predmet koji pripovijeda svoju priču. Kaže kako se u Hrvatskoj ne cijeni dovoljno kreativnost pa joj je najsmješnije pitanje “možete li živjeti od toga?”, koje joj najčešće postavljaju posjetitelji sajmova.
Nije u novcu sve
– Novac nije najbitniji i treba raditi ono što vas čini sretnima. Mene ovo čini sretnom i ne sramim se ni svojih žuljeva na rukama jer bez rada nema zadovoljstva – objašnjava Andrijana.
Želite li doznati nešto više o starim zanatima, svratite do Jelačić-placa. Markov sajam otvoren je još danas i sutra.
Hm, evo vidiš, može se i u Hrvatskoj raditi i zaraditi. Sokolić inače lupa i na moto susretima, pa ga vole i bykeri. Jedino me sad malo gospa novinarka zbunila. Napisala je da ovaj "lupa" i po 30 sati u u komadu. Ja mogu lupati 25 sati dnevno, ako se dignem sat ranije.