Kada 2016. divovski kineski radioteleskop FAST bude dovršen, imat će “tanjur” promjera 500 metara i tako postati najveći i najsnažniji radioteleskop na svijetu. Bit će puno osjetljiviji na slabašne signale koji dolaze iz dubokog svemira, za koje se vjeruje da ih emitiraju inteligentna bića. Do sada je s promjerom tanjura od 300 metara najveći radioteleskop bio onaj u Portoriku.
Taj tanjur neće biti podignut iznad zemlje, već će biti smješten u dolini koja je prirodno oblikovana u poluloptu u zabačenom dijelu provincije Guizhou, a okolni reljef osiguravat će da rad teleskopa ne ometaju radiosignali emitirani sa Zemlje. Tanjur će visjeti na golemim stupovima nešto iznad zemlje, a operatori će ga moći i okretati kako bi što bolje hvatao signale iz različitih dijelova svemira.
Kineski se znanstvenici nadaju da bi FAST mogao detektirati signale koje odašiljaju izvanzemaljci u nekim udaljenim galaksijama, no ne očekuju da bi se to moglo dogoditi tako brzo. U međuvremenu, ovaj će se teleskop koristiti za istraživanje svemira i za otkrića nekih novih nebeskih tijela poput planeta, pulsara...
>> Za put u svemir robotske lignje i voda iz asteroida
>> Svemirski teleskop Hubble slavi 25. godišnjicu
Dragi Luka, pa kako možeš takve senzacionalističke vijesti preposovati? Zar VL zaista nema novinara sa barem minimumom znanstvenog obrazovanja ili interesa pa da kvalitetno obradi ovakve teme?