Jučerašnja NASA-ina testna vožnja sustava za spuštanje na Mars neslavno je završila. Padobran letjelice u obliku tanjura, čija je zadaća da uspori njezin pad kroz atmosferu, otkinuo se nakon što se djelomično otvorio visoko iznad Tihog oceana, objavio je Reuters.
LDSD (Low Density Supersonic Decelerator ili nadzvučni usporivač niske gustoće) pomoću ogromnog balona napunjenog helijem iz Havaja je dignut na visinu od oko 36.500 metara, što je trajalo oko tri sata. Tada se LDSD odvojio, a raketni motor dignuo ga je na oko 54.800 metara, što je oko pet puta više od razine na kojoj lete putnički zrakoplovi. LDSD se kretao brzinom od 4828 km/h, odnosno oko četiri puta više od brzine zvuka.
Međutim, došlo je do problema s padobranom SSDS i letjelica je pala u ocean. Riječ je inače o padobranu promjera oko 30 metara, što ga čini najvećim padobranom koji je ikada testiran.
Slična nezgoda dogodila se i lani, pri prvom testiranju LDSD-a. Padobran je za drugu testnu vožnju ponovno konstruiran i pojačan, ali očito nedovoljno.
- Upravo zbog ovoga radimo ovakve testove. Kad doista budemo spremni poslati letjelicu na Mars, znat ćemo da će raditi - rekao je NASA-in inženjer Dan Coatta.
NASA ovaj sustav razvija već oko pet godina, a dosad je uloženo oko 230 milijuna dolara.
>> NASA: Za 10 godina pronaći ćemo znakove izvanzemaljskog života
>> Pogledajte kako Hrvatska izgleda iz svemira