Briga za životinje

Grad Križevci sufinancira kastracije pasa i mačaka, ali i udomljavanje iz skloništa

Grad Križevci sufinancira kastracije pasa i mačaka, ali i udomljavanje iz skloništa
Vau-Vau Križevci
23.12.2024.
u 09:00

Inicijativa Vau Vau, kako su je nazvali, pokrenuta je 2019., imali su 11 zahtjeva za subvenciju udomljavanja, a nisu zabilježili da se udomitelji nisu brinuli za psa

Novčane subvencije loše su rješenje kojim se pokušava potaknuti ljude da udome psa iz skloništa, potvrdit će to i volonteri koji se brinu za napuštene životinje. Psi se često udomljavaju samo zbog novca, udomitelji o njima ne vode brigu, a neki od tako udomljenih pasa završili su na ulici ili su nakon života na lancu i u šupama na kraju oduzeti i vraćeni u skloništa. I Večernji list pisao je tome. Kad je objavljena informacija da Grad Križevci sufinancira udomljavanje pasa iz skloništa, provjerili smo zašto su se odlučili na takvo poticanje udomljavanja, koliko novca su predvidjeli u proračunu i kontroliraju li kako se udomitelji brinu o psima.

Grad Križevci, kažu nam, ove godine utrošio je 157.215,81 eur na brigu o napuštenim životinjama, u što je uračunato i čipiranje i sterilizacija napuštenih pasa. Svi oni smještaju se u dva skloništa s kojima Grad ima ugovor, u Sklonište za životinje Kira te Sklonište Ottova kućica.

– Za subvenciju udomljavanja pasa u proračunu Grada predviđeno je 7000 eura. Ove godine iz skloništa je udomljeno 40-ak pasa, a subvenciju su zatražile 3 osobe. Nije ograničeno koliko jedan udomitelj može udomiti pasa iz azila, no subvenciju Grada udomitelj može ostvariti samo za jednog udomljenog psa – ističu. Na zahtjevu koji ispunjava udomitelj naznačena su dva iznosa – 150 eura za psa do dvije godine i 300 eura za psa starijeg od dvije godine. Udomitelj osim ovog zahtjeva s Gradom potpisuje i ugovor o sufinanciranju udomljavanja prema kojem je dužan brinuti se o udomljenom psu, štiti život, zdravlje i dobrobit psa te ga ne smije napustiti ili vratiti u sklonište. Ako udomitelj prekrši ugovor, kako piše u njemu, mora vratiti cijeli iznos subvencije, zajedno sa zateznom kamatom.

Inicijativa Vau Vau pokrenuta je 2019. godine, a od tada je bilo 11 zahtjeva za subvenciju. Grad Križevci nije zabilježio da se udomitelji nisu brinuli o psu – objašnjavaju te dodaju da je ove godine na subvenciju za udomljavanje utrošeno 671,87 eura. Grad je uz to u proračunu osigurao i 16.000 eura za sufinanciranje kastracije pasa i mačaka, a ove godine 50 vlasnika pasa zatražilo je takvu subvenciju pa je za kastracije mačaka i pasa utrošeno je 10.391,23 eura. Ističu i da komunalni redari provode kontrolu čipiranja, a vlasnika koji nije čipirao svog psa upozoravaju i daju mu određeni rok u kojem je dužan to napraviti.

– Grad Križevci pokriva troškove mikročipiranja i svaki građanin Križevaca može besplatno čipirati psa u veterinarskoj stanici, dok se svi napušteni psi mikročipiraju u skloništima za životinje. Ove godine u prvih deset mjeseci u azilu je mikročipirano 56 pasa, a u veterinarskoj stanici njih 262 koja su doveli vlasnici – ističu u svom odgovoru iz Grada.

Ključne riječi

Komentara 1

EB
EBERT
14:32 23.12.2024.

Kastracija je u redu. Ako ja zelim pesa onda ga prisvojim i bez da me platiju. To vec samo nesmije biti. Tim ljudima je samo novac interesantan a ne zivotinja. Jednostavno nikakvo placanje. Bilo bi dobro pokloniti darovnu karticu za Psecju hranu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije