Velik broj ljudi ima problem sa spavanjem - neki dugo navečer ne mogu utonuti u san, a neki se često probude tijekom noći. Uzrok može biti okruženje i hrkanje partnera, ali veliku ulogu tu imaju stres i hormoni, prenosi Mind Body Green.
Ginekologinja Wendie Trubow otkrila je da razina kortizola u tijelu ima veliki utjecaj na spavanje. "Neodgovarajuće lučenje kortizola može prouzročiti da se probudite usred noći. Hormonska neravnoteža također može prekinuti vaš san, posebno progesteron, kao i hipoglikemija. Naravno, stres i tjeskoba jedan su od glavnih uzroka."
Za dobar san bitni su i uvjeti oko vas, otkrila je dr. Rebecca Robbins, koautorica je knjige 'Spavaj za uspjeh'. Osobe koje spavaju u sobi gdje je temperatura 21°C i više, sklonije su noćnim morama i lošem snu.
Koliko Hrvati vole kavu i koliko je popiju u danu, saznajte u videu:
Osim ova dva glavna razloga, san može remetiti i slabiji mjehur, odnosno potreba za mokrenjem tijekom noći, ali i poremećaj spavanja poput apneje. Takvi problemi javljaju se s godinama, pa ih više iskuse stariji ljudi.
Ako se mučite prespavati cijelu noć, Robins preporučuje da se prvo fokusirate na probleme koji se lakše mogu riješiti. "Ograničite unos vode prije spavanja i izbjegavajte plavo svjetlo, odnosno uporabu mobitela, uspostavite rutinu koja vas opušta prije sna. Održavajte svoju spavaću sobu hladnom i izbjegavajte stvari koje vas stresiraju prije spavanja, poput gledanja vijesti."
"Možete pojačati unos magnezija, on je prirodni relaksant i opušta mišiće, pa će vam pomoći ako osjećate tjeskobu", zaključila je Trubow.
Ovo je 18 najboljih poza za spavanje: Je li vaša omiljena među njima?
Dr Jokers na svojoj web stranici ima vrlo detaljan opis kako poboljsati spavanje.