Neki su kućanski aparati s nama doslovno cijeli život pa ne čudi što ih možda i olako shvaćamo, no oni koji često osjetljivije tkanine peru na ruke sigurno pomisle kako su sretni što imaju perilicu rublja... Ipak, da bi dobro služila i što dulje trajala, i perilica zahtijeva njegu i održavanje; evo kakvo:
Čišćenje perilice rublja
Redovito čišćenje jedan je od najjednostavnijih načina da se perilica održi u dobrom stanju jer voda koja ostane u bubnju i deterdžent koji se nakupi u ladici olakšavaju stvaranje plijesni.
Također, treba je povremeno očistiti i od kamenca.
Nikada nemojte prati rublje na 30 ili 40 stupnjeva i to zbog vrlo ozbiljnog razloga
Izbjegavanje preopterećivanje perilice
Ono može prouzročiti otežano okretanje tereta na samom kraju ciklusa zbog čega odjeća može zapeti između brtve vrata i bubnja i tako se oštetiti.
Zato uvijek ostavite dovoljno prostora između odjeće i vrha bubnja.
Raspodjela težine
Ako na primjer perete krpe ili neku laganu odjeću, nedostatak težine nadoknadite s nekoliko ručnika ili drugih težih komada da se ne stvara pritisak na perilici i njenoj sposobnosti centrifugiranja.
Vađenje mokre odjeće
Mnogi znaju oprati odjeću i ostaviti je mokru u bubnju, pa čak uključiti i drugi ciklus pranja.
Pokušajte odjeću ne ostavljati u bubnju više od 15 minuta od kraja ciklusa.
Pražnjenje džepova
Predmeti koji vam ostanu u džepu mogu oštetiti perilicu i njen bubanj, pa prije pranja dobro provjerite sve džepove na odjeći.
Previše praška i omekšivača
Korištenje previše deterdženta i omekšivača može uzrokovati dulji rad perilice i loše oprani veš pa za doziranje uvijek koristite priložene mjerice i proizvode za pranje i omekšivanje dozirajte prema navedenim preporukama, savjetuje Mirror.
Istraživanje: Pranje suđa smanjuje stres i tjeskobu! Slažete li se ili ipak prepuštate pranje perilici? 😂😉