Nova je studija o dugovječnosti pokazala da zdrave životne navike život mogu produljiti za šest godina – čak i ako su usvojene u srednjoj ili starijoj dobi. Naime, da bi doznali koliko promjenjive navike i ponašanja utječu na naš životni vijek, japanski su znanstvenici tijekom dva desetljeća pratili 49.021 muškaraca i žena u dobi od 40 do 80 godina. Cilj istraživanja bio je provjeriti može li i u toj zemlji s visokim životnim vijekom usvajanje zdravih navika produljiti život.
Vino za srce, a šampanjac za mozak? Doznajte zašto su dobra ova alkoholna pića
Inače očekivani životni vijek u Japanu je 84,7 godina; pri čemu su žene u prosjeku žive 87,7 godina, a muškarci 81,6 godina. Tako se dugačak životni vijek može pripisati brojnim čimbenicima; poput niske stope pretilosti, redovite tjelesne aktivnosti, manjeg unosa crvenog mesa i prehrane bogate ribom, omegom-3 i biljnom hranom.
Zanimljivo je da je studija pokazala i da si; iako im je već prilično visok, uvođenjem zdravih životnih navika Japanci mogu dodatno produljiti svoj životni vijek.
Tijekom istraživanja sudionici su usvajali ove zdrave navike:
- Konzumacija voća
- Konzumacija ribe
- Potrošnja mlijeka
- Zdravi tjelesne mase (BMI)
- Uobičajena vježba
- Prestanak pušenja
- Prestanak konzumacije alkohola
- Dovoljno sati spavanja
Istraživači su otkrili da je svaka zdravstvena navika povezana s barem pola godine duljeg života, a sudionici srednje dobi koji su ih usvojili sedam ili osam produljili su si život za čak šest godina! Tako su muškarci i žene koji su s 40 godina usvojili te navike prosječno doživjeli 86,8 odnosno 91,3 godine.
Jednojajčane blizanke zaručene za istog muškarca: "Želimo biti trudne u isto vrijeme"