Pet obroka na dan, preporuka je liječnika za zdravlje i zdrav metabolizam. Nije svejedno kakvu hranu uzimamo, ali niti u koje vrijeme jedemo.
Istraživači su otkrili da je bitno slijediti "tjelesni sat", a ne uobičajeno vrijeme obroka za većinu ljudi oko nas. Na taj način ćete ostati zdraviji, ali vjerojatno i spriječiti nakupljanje neželjenih kilograma, zaključci su istraživanja provedenog u Bostonu.
Jedan od naglašenih zaključaka istraživanja je taj da treba pričekati barem dva sata nakon jela prije odlaska na spavanje kako bi organizam imao vremena probaviti unešene namirnice. Kada spavamo, cijelo tijelo se opušta i umiri, a samim time i metabolizam. Sudionici istraživanja koji su imali najveći postotak masnoća u tijelu, imaju naviku jesti prije spavanja, a tada je razina melatonina u organizmu na najvišoj razini. Riječ je o hormonu hipofize koji se pojačano počinje lučiti na kraju dana, a izaziva pospanost i "regulira" naš tjelesni sat.
Osobe koje imaju najniži postotak masnoće u tijelu, imaju naviku ići na spavanje nekoliko sati nakon obroka, pokazalo je istraživanje.
prije 9,00 ništa ručak oko podne, popodne samo slatko i uvečer večera oko 19