1. Pripremite se prije odlaska liječniku
Razmislite što vas sve muči i o čemu biste trebali razgovarati s liječnikom.
2. "Upoznajte" svoje grudi
Pregledajte svoje grudi svaki mjesec, najbolje po završetku menstruacije. Samopregled je vrlo bitan kod žena, a ako opipate kvržicu, javite se odmah liječniku. Vrlo je važno i dogovoriti se s liječnikom kada je najbolje vrijeme da preventivno napravite mamografski pregled.
3. Pazite na madeže
Potrebno je pratiti svaku promjenu na madežima, boju, oblik, veličinu. Ako primijetite nešto neuobičajeno, javite se dermatologu, a ne izlazite iz kuće bez kreme sa zaštitnim faktorom na koži.
4. Bilježiti menstrualne cikluse
Bilježenjem početka i završetka ciklusa možete lako uočiti ako nešto nije u redu. Neredoviti ciklusi mogu biti pokazatelji nekih zdravstvenih problema.
5. Uzimajte folnu kiselinu
Iako najčešće folnu kiselinu uzimamo kada se pripremamo za trudnoću, tijekom nje i nakon poroda, liječnici preporučuju da svaka žena koja ima od 15 do 45 godina treba uzimati folnu kiselinu svakodnevno. Ima je u špinatu, žitaricama, a možete je uzimati i kao dodatak prehrani...
6. Krećite se deset minuta
Foto: Luka Stanzl/Pixsell
Ako ste preumorne za odlazak u teretanu nakon napornog radnog dana, ne brinite se. Dovoljno je i deset minuta kretanja. Bolje je i to nego ništa. Umjesto dizalom, popnite se stubama ili se prošetajte desetak minuta na zraku.
7. Radite nešto što volite barem pet minuta na dan
Osigurajte si barem pet minuta vremena za sebe i nagradite se nečim što volite raditi. Pomoći će u oslobađanju od stresa koji može biti okidač za mnoge zdravstvene probleme.
8. Odmorite se
Dobar san znači jako puno za zdravlje. Pokušajte odspavati barem osam sati po noći.
9. Održavajte higijenu usta
Održavanje higijene usta jako je bitno, posebice za žene. Ne samo da je nedovoljna higijena usne šupljine povezana i s nekim srčanim oboljenjima, već postoji i opasnost tijekom trudnoće da zbog nastanka gingivitisa i bakterije koja ga uzrokuje dođe do preranog poroda.