U užurbanoj svakodnevnici stres je nešto što rijetko tko može zaobići. Osim na radnom mjestu, stres se stvara i u svakodnevnim obvezama i vezan je za obitelj, život, račune, djecu i sl.
Iako je teško odmaknuti se od stresa, mnogi ne čine sve što mogu kako bi ublažili posljedice koje mogu biti itekako opasno ako ste stalno izloženi stresnim situacijama. Naša koža je najveći organ u našem tijelu, a može reagirati na stres na različite načine.
Dermatolog Joshua Zeichner, voditelj kliničkih i kozmetičkih kožnih istraživanja pri klinici Mount Sinai Hospital u New Yoorku, otkrio je za Huffington Post kako stres može utjecati na kožu...
Stres izaziva upalu
Kada smo pod čestim stresom, usporava se probava u crijevima. Što duže traje stres, to više može utjecati na vašu probavu, a kada je vaša probava usporena, to utječe na crijevne bakterije, pokazalo je nedavno istraživanje. Taj disbalans crijevnih bakterija može uzrokovati unutarnju upalu što može rezultirati izbijanjem akni na koži.
Isušuje kožu
Kao odgovor na stres, naše tijelo reagira adrenalinom i kortizolom. To za posljedicu ima i pojačano znojenje, aktivaciju znojnih žlijezda zbog čega može doći do dehidracije i isušivanja kože. "Ako vaše tijelo misli da je pod nekom vrstom stresa, pokušava se ohladiti. Ako ne nadomjestite tekućinu, dehidrirat ćete.
Pogoršava postojeće zdravstvene tegobe
Ako već imate određenih zdravstvenih problema, stres ih može pogoršati. Oni koji imaju suhu kožu općenito su skloniji ekcemu. Dr. Michael Eidelman, dermatolog koji se također nalazi u New Yorku, dodao je da je stres poznati okidač za ekcem. Vjeruje se da je imunološki sustav izravno pogođen stresom, pojašnjava Eidelman. Adrenalin povećava broj otkucaja srca i povisuje krvni tlak, a kortizol povećava šećer u krvotoku. Kada je u pitanju koža, kada tijelo proizvodi previše kortizola, imunološki sustav je oslabljen pri čemu mogu nastati ekcemi ili psorijaza.
Može zamastiti kožu i uzrokovati akne
Hormonalni disabalans koji nastaje kao posljedica stresa, može prouzročiti pojačano lučenje masnoće što može uzrokovati nastanak akni i začepljenje bora.
Utječe na vlasište i kosu
Neki ljudi primijete da im je kosa tijekom stresnih situacija masnija ili suša. Ovisno o količini stresa, vlasište i kosa će iskusiti posljedice. Neki pojedinci mogu iskusiti pojavu seboreičnog dermatitisa, rođaka psorijaze i peruti, rekao je Eidelman. Stanje može dovesti do crvenila i ljuštenja vlasišta, čak i do gubitka kose.
Posljedice na noktima
Na isti način kako kosa prestaje rasti u vrijeme stresa, isto je i s noktima. Tijelo "smatra" da nokti nisu nužni za preživljavanje pa "zaustavlja" nepotrebne funkcije i čuva energiju za iscjeljenje.
Pogledajte i video Simptomi koji će vam otkriti imate li problema sa srcem