Znam da će ljudi danima namakati bakalar, ali trilja od kamena je sad u super formi i iskoristio bih je maksimalno. Budući da često ne znaju što bi s njom, evo jednog jednostavnog, a opet aromatičnog i zanimljivog recepta koji će im se sigurno svidjeti, poručuje Stiven Vunić, a onima koji moraju nešto na žlicu predlaže izvrsne blagdanske sipice na šporko!
Stivenova badnja trilja od kamena
Sastojci (za jednu osobu):
1 velika trilja od kamena
1 glavica crvenog radiča, vrsta radicchio trevigiano
maslinovo ulje
sol, mljeveni papar plus krupna sol za kruh
konfitirano ulje od češnjaka
1 kriška raženog ili drugog kruha po želji, po mogućnosti domaćeg
1 režanj češnjaka
1 kockica maslaca
½ glavice rajčice, za utrljavanje u kruh
malo dimljenog kravljeg sira, ribanog
Priprema:
Trilju od kamena prvo posolite i zarežite dijagonalno na nekoliko mjesta duž tijela. Tostirajte je na tavi, na maslinovu ulju i ostavite sa strane. Uzmite glavicu crvenog radiča i tostirajte ga na drugoj tavi s dosta mljevenog papra. Popecite ga temeljito sa svih strana da dobije lijepu zlatnu boju pa kad je pri kraju zalijte ga konfitiranim uljem od češnjaka. Uzmite krišku kruha, tostirajte ga na dosta maslinova ulja, neka fino upije. Dok ga tostirate, pospite po njemu malo krupne soli i kad dobije laganu boju u tavu ubacite maslaca i još malo tostirajte kruh na njemu. Kad dobijte lijepo hrskavu krišku kruha, izvadite je iz tave, premažite češnjakom i s malo svježe rajčice. Na kruh polegnite trilju, sa strane polegnite glavicu radiča, sve pospite maslinovim uljem i po tome naribajte dimljenog, kravljeg sira.
Ako vam je trilja od kamena zbog visoke cijene nedostupna, možete na ovaj isti način napraviti jelo s plavom ribom. Stiven predlaže škombru (skušu) ili plavicu (lokarda). – To bi bilo jako fino jelo. Uz plavicu bih obavezno poslužio neki umak na bazi domaće majoneze i jogurta jer plava riba voli taj dodatni kick. Oplemenio bih ga sezonskim začinskim biljem i koristio umjesto ribanog sira u originalnom receptu. Postoji i treća mogućnost, a ta je da koristite trilje od koče koje su manje, ali i cjenovno dostupnije. Ispecite ih na isti način kao u receptu, ali budući da su manje nemojte ih stavljati na kruh, nego ih posložite na pladanj, sa strane poslužite radič i u posebnoj posudi tostirane bruschette pa neka svi grabe. Od pečenog radiča može se pripremiti i salata. Samo dodajte malo svježe zelene salate u posudu s radičem, ubacite koju tostiranu kozicu ako ih nađete na tržnici (a u ovo doba godine sigurno ih ima!) i sve skupa začinite na kiselkasto pa poslužite uz ribu – savjetuje Stiven koji je za originalni recept koristio domaći kruh svoje supruge Tee, za koji vam također darujemo recept.
Miješani raženi kruh
Sastojci:
240 g mlake vode
10 g kvasca
350 g pšeničnog brašna tip 550
150 g raženog brašna
2 žličice soli, može i više po želji
2 žličice meda
malo aceta balsamica
Priprema:
Sve sastojke ubacite u veliku posudu i lijepo izmiješajte pa zatim umijesite fino, podatno tijesto. Stavite ga da se diže preko noći i drugi dan ga pecite na temperaturi 240 stupnjeva 55 minuta. Možete ga peći u posudi od gusa s poklopcem pa ga zadnjih 5 minuta otklopite da dobijete finu koricu.
Ako Badnjak ne možete zamislit bez jela na žlicu, obavezno isprobajte Stivenove blagdanske sipice na šporko. – Tu nema puno filozofije, sipice su dostupe svima, a priprema je vrlo jednostavna, sve piše u receptu. Ovaj miris koji podsjeća na blagdane postižemo s klinčićima koje ubacujemo u jelo usred kuhanja – kaže Stiven.
Blagdanske sipice na šporko
Sastojci:
400 g sipica
1 šaka tostiranih pinjola
2 glavice luka
3 režnja češnjaka
50 ml muškata žutog
sol, papar
svježa čili papričica, po želji
2 klinčića
400 ml ribljeg temeljca, plus dodatno ako će trebati
svježi koromač
nekoliko cherry rajčica ili mini-pelata plus domaća šalša
Priprema:
Na maslinovo ulje bacite češnjak da zamiriši i sitno sjeckani luk. Kad se karamelizira, podlijte vinom, dodajte malo cherry rajčica da povenu pa ubacite sipice i držite na vatri da se sve lagano tostira. Kad vidite da su sipice tostirane dodajte pola količine ribljeg temeljca neka zakuha. Pustite tako na laganoj vatri da se tekućina reducira, gotovo do trenutka kad se sadržaj počne hvatati za dno posude i tada dodajte ostatak količine temeljca i klinčiće. Time ste s ribljim temeljcem deglazirali sipice, postigli ste tzv. karamelizaciju. Kad sve skupa dobije na gustoći, posolite i po želji dodajte papar. Moj savjet je da papar ne koristite jer u jelo dodajte čili papričice. Jelo poškropite maslinovim uljem te pospite tostiranim pinjolima i ukrasite svježim koromačem.