Predobro da bi bilo istinito

Što ćete kuhati na Veliki petak? Imamo čak 3 famozna sicilijanska recepta našeg dežurnog gastronomskog eksperta

Foto: Veljko Barbieri
Što ćete kuhati na Veliki petak? Imamo čak 3 famozna sicilijanska recepta našeg dežurnog gastronomskog eksperta
07.04.2023.
u 01:47
U napetoj, okusima, mirisima i tjelesnim nagonima koji povezuju naše erotsko biće i hranu, nadahnutoj književnoj šetnji tržnicama rodne Catanije, smještenoj uz jednu od gradskih arterija Via Amerigo Vespucci i njezina uzmorskog odvojka Via Etnea, poznati talijanski i sicilijanski književnik i gastropisac Pino Correti, opisujući raznovrsne namirnice, od povrća, mesa, ribe i rakova koji se tamo svakodnevno prodaju, sastavio je punokrvnu kulinarsku apologiju pučkoj sicilijanskoj kuhinji i hrani.
Pogledaj originalni članak

Napomenuo je i kako je i njegova tjelesna snaga u osmom desetljeću života još uvijek budna zahvaljujući upravo zdravim esencijama koje niču, žive i rastu na podnožju Etne i njezinu uvijek živom uzmorju i podmorju. Pa ipak, nakon obilaska nekoliko tipičnih katanijskih konoba u kojima cvate obilna marendinska spiza, budeći osjetila i nagone, Correti se morao pokloniti ribi, a posebno velikim rakovima, kojima su od najstarijih vremena bila pripisivana afrodizijska svojstva. Pa je u glasovitom restoranu "Angelica bionda" naručio, kako sam piše, prijapovsku gozbu koja bi, tu u ambijentu nekadašnje Magne Graeciae, Dionizijeve Velike Grčke, potaknula, kako dalje piše, "i samog Herakla da osvoji srca i međunožja stotina djevica". Naručena i pomno probrana jela posebno su se dojmila vitalnog Corretija. Krema od bakalara i grancikule, a potom, kao glavni pjat, filetirana komarča začinjena koraljima, crvenim ikrastim grozdovima iz grancikuline glave, koja doslovce asocira na oštrim bodljama nazubljeno srce.

gotov je lovostaj

Srdela se vratila u ribarnice, a kilogram košta 4 eura – zbog ovih recepata isplati se stati u red

Premda je trebao trajati do kraja veljače, naknadno je odlučeno da se lovostaj na srdele i inćune skrati pa od danas možete uživati u omiljenoj ribi, ali po novim cijenama. Zapravo, cijene variraju unutar ribarnice, pa dok je na jednom štandu kilogram srdele 4 eura, na drugom je 3,98. Inćuni su 5,3 eura, a na Utrinskoj tržnici gotovo da nema razlike u veličini između inćuna i srdela. Ne zaboravite, meso srdele je sočno i puno zdravih masnoća, pa zahtijeva i koju čašu vina. Darujemo vam 3 recepta i priču o srdeli Veljka Barbierija!

Što od jela, što od vina, što od moćnih jela s grancikulinim slatkastim mesom u kojem doslovce pulsira esencija mora, Pino se našao u predvorju erotskih sanjarija i legendi koje se tisućljećima prepričavaju, od jednog dijela Sredozemlja do drugog, od jedne obale ili otoka do druge, ponirući u prošlost i vrijeme, kao uzbudljiva hrana u naš trbuh koji će je tek probaviti u sok naše tjelesne snage, kao priču iz prošlosti u živi nagon. No Corretijeva maštanja nisu bila bez osnove. Poznato je, naime, da je iz stare, tada već stoljećima prokušane Arhestratove, Mitaikove i Linkejeve sicilijanske gastronomske škole iz IV. stoljeća prije Krista, na Kleopatrin aleksandrijski dvor stigao neki Apolodor, tada sasvim uobičajenog imena, ali iznimnih gastronomskih sposobnosti. On je za prelijepu i po predaji silno erotiziranu kraljicu pripremao jela na sicilski način, po uzoru na svoje tri stoljeća mlađe učitelje, i uvjerio je da su upravo jela od rakova, posebno ona od rakovice ili grancikule, najbolji osjetilni sudrug u gastričkim i ljubavnim pustolovinama. U cijeloj ovoj gastropovijesnoj legendi, ali i u Corretijevu opisu onog svečanog objeda kod "Angelice bionde", glavnu gastronomsku ulogu igrala je grancikula, u pratnji svog odanog račjeg i ribljeg društva.

3 recepta i ljubavna priča o paelli

Najvažniji dio svake paelle i njezin najukusniji sastojak je 'socarrat' – znate li što je to?

Stara legenda govori kako su sluge maurskih kraljeva pravili jela od riže dodajući ostatke hrane i sve što su mogli zateći na bogatim stolovima kraljevskih banketa kako bi prehranili svoje obitelji. S druge strane, radnici na farmama, a uz njih i ribari od obala Maroka do onih u južnim španjolskim pokrajinama, skupljali su sve ono što im je u prirodi bilo dostupno te zajedno s rižom kuhali na otvorenoj vatri uz obalu.

Ta velika rakovica, koju je Aristotel nazivao Cabauros megas, golemi rak, a na engleskom ga nazivaju crab king, ili rak kralj, a kod nas od venecijanskog granseola, grancikula, ali i po francuskom araignée de mer, morski pauk, nekoć, kao i danas, plijenila je pozornost gastronoma i erotomana, kuhara i putenih kušača, koji su meso rakovice doživljavali kao pouzdan afrodizijak. Pa kad se proba to meso, od prokušanih gurmana smatrano najboljim od mesa svih rakova, možda valja, barem u mislima, svratiti u onaj Corretijev omiljeni restoran pod obroncima Etne i prepustiti se jelu i erotskim maštarijama, dok sve u nama bubnja, a tijelo se trese, kao da se opet javlja ionako stalno budni sicilijanski vulkan.

Foto: Veljko Barbieri

Slatka krem-juha od grancikule i ribe

Na 1 dl maslinova ulja zazlatite 1 sitno sjeckanu kapulu, jedan režanj češnjaka i 1 kiselu jabuku bez kore i sjemenki, izrezanu na kockice. Kad sve omekša, u tu posteljicu ubacite 20 dag mesa od grancikule ili rakovice pomiješanog s 25 dag skuhane bijele ribe, posolite i popaprite pa prelijte s ¾ l ribljeg temeljca u koji ste ulili more i sok koji je iscurio iz skuhane grancikule nakon što ste joj odvojili najveću nogu. Kad sve uzavre, dodajte 1 grančicu sjeckanog svježeg bosiljka pa usitnite juhu u mikseru i začinite i ukrasite prženim listićima masnijeg pršuta.

Foto: Veljko Barbieri

Salata od grancikule i krpica orade

Kuhajte zajedno u vreloj vodi 3 grancikule oko 20 minuta. Izvadite ih, malo ohladite, a onda odvojite svakom najveću nogu i pustite da more i sok iscure u za to pripremljenu posudu. Očistite meso iz zglobova i nogu skuhanih rakova pa izvadite i crvene koralje koje ste zatekli u utrobi kad ste digli gornji oklop grancikule. Stavite meso i koralje u taj isti oklop zajedno s 10 dag krpica od pancete orade, koje ste dobro očistili od kostiju te dodatno usitnili rukama, te žlicom kapara, posolite i popaprite pa prelijte morem iz rakova i 1 dl maslinova ulja. Služite hladno. Kultni ribarski recept mletačkog podrijetla.

Foto: Veljko Barbieri

Rakovica s raštikom i makarunima

Skuhajte tri rakovice ili grancikule i očistite ih kao u prethodnom receptu pa meso i more ostavite sa strane. Posebno skuhajte 15 dag mlade raštike pa je procijedite i izrežite na listiće te ih potom dodajte već pripremljenom brujetinu od 20 dag ribe, koji ste procijedili i protisnuli. Ubacite tada u raštiku s brujetom ½ kg skuhanih domaćih makaruna, zajedno s mesom i morem od grancikule. Oprezno posolite i popaprite, sve još jednom promiješajte i služite odmah. Po receptu Dragana Grbića, šefa kuhinje makarskog hotela "Osejava".

Pripreme za Uskrs

Glavna zvijezda uskrsne košarice mora biti besprijekorna okusom i izgledom – uz ovaj recept to neće biti problem

Recept nam je posudila Marija Herjavić Jerkić, mlada IT stručnjakinja koja iznad svega voli domaću kuhinju. Da u Marijinim rukama od brašna i vode nastaje prava čarolija brzo su primijetili njezini vjerni pratitelji, tako da Marija danas održava kulinarske radionice, a nama se čini da Marija IT tehnologiju sve više koristi kao alat za objavljivanje svojih zamamnih recepata.

Glavna zvijezda stola tisućama godina

Sočna teleća koljenica: Gozba u 2 tradicionalna mediteranska recepta i arheološki artefakt o propasti jedne kulture

U južnoj Anadoliji na sjevernoj granici Mezopotamije živjeli su moćni i divlji ratnici Hetiti. U doba najvećeg procvata njihova kraljevstva čak su osvojili dijelove Mezopotamije, Levanta i Egipta, a stoljećima su prijetili svim svojim susjedima, ognjem i mačem prisvajajući njihove domove i zemlje, posebno od na obalama Crnog mora i Sredozemlja. Pa ipak, u vremenima mira uzgajali su svinje, po zapisima još prije 5000 godina, kao i ovce, koze i goveda, a posebno konje, taj ponos svih ratnika.

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.