"Nisam smio prijeći s whiskyja na martini”, bile su, kažu, posljednje riječi slavnoga Humphreyja Bogarta. U filmskim scenama grubijana nježnoga srca jedinstveni Bogie često se družio s čašicom whiskyja, baš kao i mnoge druge zvijezde Hollywooda. I Bill Murray u romantičnoj je drami “Izgubljeni u prijevodu” (“Lost in Translation”) utjelovio Boba Harrisa, sredovječnoga glumca na zalazu karijere koji u Japanu zarađuje snimajući reklamu za whisky Suntory.
Pojam whisky označava čitav niz pića, a uključuje scotch, bourbon, “rye”, kanadski whisky, japanski whisky… Kako je Škotska zapravo domovina whiskyja, onda ima i svoju kategoriju pa se tako whisky iz Škotske naziva scotch. Svaki je bourbon whisky, dok whisky nije uvijek bourbon. Američki whisky (za razliku od škotskog) je destilirani alkohol iz fermentiranog zrnja žitarica koji stari u hrastovim bačvama. Bourbon je najpopularnija vrsta whiskyja u SAD-u, a destilacija se obavlja u okrugu Bourbon u Kentuckyju.
Prva kolumna Junior Masterchefa
Proizvođači moraju zadovoljiti niz pravila – proizvesti u SAD-u od mješavine žitarica u kojoj udio kukuruza mora biti najmanje 51%. Načine proizvodnje drugih vrsta whiskyja također određuje Federal Standards of Identity for Distilled Spirits. Za whisky koji se dobiva od raži vrijede iste regulacije što se tiče starenja i količine alkohola kao i za bourbon, no dobiva se od mješavine zrna u kojoj udio raži mora biti veći od 51%. Jim Beam proizvodi jedan od najpopularnijih whiskyja koji se dobiva od raži.
Whiskey, whisky, viski ...Kako ga zovete i pišete? Kako god, uvijek je dobrodošao, zar ne? Vatrena voda života, kultno piće .... Sve o njemu čeka vas u novom, osmom, broju magazina Slano&Slatko prepunog zanimljivih priča, sjajnih fotografija, preporuka i putopisa. U paketu s Večernjim listom – za samo pet kuna – najslađi magazin čeka vas na kioscima. Iznenađenje koje vam u ovom broju donosimo jest novi kolumnist. Najmlađe i najslađe lice među kolumnistima je Antonio Vekić, jedanaestogodišnjak iz Poreča i strastveni istraživač u svijetu aroma, tekstura i namirnica. Prvu kolumnu junior MasterChefa pročitajte u subotu jer Antonio piše o tome kako je jedna mala bočica javorovog sirupa koju je dobio na dar od prijateljice Jasne bila inspiracija da istraži kako se pripremaju američke palačinke. Od pokušaja i pogreške do sjajnog recepta koji vrijedi iskušati.
Bosanac s londonskim pedigreom
Da Bosanci imaju specifičan smisao za humor, opće je poznato, no koliko će vas nasmijati i još više hranom oduševiti Bosanac s londonskom školom kulinarstva, Deniz Zembo, uvjerili smo se posjetivši ga u Puli. U restoranu hotela Amfiteatar Zembo je spremao karamele od tune, čokoladu je multiplicirao na treću potenciju, boškarina je pripremio u vakuumu, brancina u crnom pivu... Povjerio nam je Zembo i kako je izgledao njegov put od perača suđa do sendvič-bara, od Mc Donald’sa do restorana u kojima je razvio novi pogled na visoku gastronomiju. Čovjek koji je “rastavio” fritaju i učinio je planetarno popularnom u novom broju Slanog&Slatkog otkriva se bez zadrške.
Naš Vlado Šestan donosi priču iz američkog mondenog skijališta, Aspena. Gradić je nastao na mjestu nekadašnjih kuća tragača za srebrom, a u Coloradu je, piše nam Vlado, marihuana legalna i zastupljena u restoranima, hrani pa čak i bombonima. Ali samo unutar granice.
Klaudio Jurčić preporučio je tri sjajna plavca po cijeni do 100 kuna, a Ana Peršurić odabrala je pet vina sorte o kojoj je čak napisana i knjiga – cabernet souvignona.
Sedam nijansi sive u priči o čokoladnim slasticama čekaju vrijedne gurmane da se prime posla, baš kao i naše čitatelje koje pozivamo na novi krug nagradnog natječaja s vrijednim darovima.
U novom broju magazina Slano&Slatko potražite i kupon za veliku nagradnu igru u kojoj možete osvojiti Meblo kuhinju s pripadajućim uređajima vrijednu više od 60.000 kuna, koju uz Slano&Slatko organiziraju Večernjakovi luksuzni magazini Living, Moje zdravlje i Diva. Svuda smo bili, svašta zanimljivog vam donosimo, štiva za cijeli mjesec...