Kralj jesenske trpeze

Za prste polizati! Pappardelle s vrganjima i pistacijem u trenu će nestati s tanjura

Za prste polizati! Pappardelle s vrganjima i pistacijem u trenu će nestati s tanjura
29.10.2022.
u 07:00
Vrganji su doslovno preplavili tržnice, bilo bi šteta da ih barem jednom ne iskoristite u nekom jelu. Ako nemate svoj omiljeni recept s ovim kraljem jesenske trpeze, predlažemo vam ovo jednostavno i ukusno jelo zbog kojeg ćete već drugi dan ponovo pojuriti na tržnicu.
Pogledaj originalni članak

Vrganj se oduvijek smatrao kraljem gljiva, jednim od najplemenitijih i najatraktivnijih šumskih plodova koji će svojim izgledom i okusom oplemeniti svaki tanjur. Jednostavno, ove su gljive stvorene da se u njima uživa, stoga iskoristite sezonu obilja koja neće još dugo potrajati. 

Foto: Shutterstock

Pappardelle s vrganjima i pistacijem

Sastojci:

6 žlica neslanog maslaca

1 velika glavica luka, sitno sjeckanog

1 kg svježih vrganja

sol

svježe mljeveni papar

1 ljutika

1 režanj češnjaka, sitno sjeckani

2 šalice pilećeg temeljca

2 žlice sjeckanog peršina (samo listovi)

½ šalice neslanih prženih pistacija

½ žličice svježeg limunova soka

1 mala čili papričica, očišćena od sjemenki i sjeckana

½ kg pappardella, po mogućnosti svježih

2 žlice ekstra djevičanskog maslinova ulja

svježe naribani parmezan, za posluživanje

Priprema:

U velikoj, dubokoj posudi otopite 4 žlice maslaca. Dodajte luk i pirjajte na laganoj vatri, povremeno miješajući, dok ne omekša, oko 10 minuta. Izvadite luk iz posude pazeći pritom da što više maslaca ostane u njoj. Dodajte gljive u tavu, začinite solju i paprom te pirjajte na jakoj vatri, povremeno miješajući, dok tekućina ne ispari i dok gljive ne poprime zlatnu boju, oko 8 minuta. Umiješajte ljutiku i češnjak pa kuhajte još minutu. Vratite luk u posudu. Dodajte pileći temeljac i peršin pa pirjajte na umjereno jakoj vatri dok se tekućina ne reducira na ¼ šalice, oko 8 minuta. Dodajte preostale 2 žlice maslaca zajedno s pistacijima, limunovim sokom i čili papričicom pa miješajte dok se maslac ne otopi. Začinite solju i paprom. U međuvremenu skuhajte tjesteninu al dente u velikom loncu kipuće slane vode. Ocjedite tjesteninu, ali ostavite sa strane malo vode u kojoj se kuhala. Dodajte tjesteninu smjesi s gljivama zajedno s vodom koju ste ostavili i maslinovim uljem. Kuhajte na umjereno jakoj vatri oko 2 minute, protresite nekoliko puta da se tjestenina i umak lijepo sljube. Prebacite tjesteninu u tanjure i poslužite sa svježe ribanim parmezanom.

Foto: Shutterstock

Hrana kao lijek

Nekad ih obični smrtnici nisu smijeli dotaknuti, a kamoli jesti: Danas znamo odakle im božanski status!

Još od davnina ljudi su vjerovali da gljive posjeduju osobite moći, danas je to potkrijepljeno i znanstvenim dokazima. Egipćani su vjerovali da osiguravaju besmrtnost, a budući da su samo faraoni bili vrijedni ovakvih darova, običnim ljudima nije bilo dopušteno dirati, a kamoli jesti gljive. Danas znamo da su gljive "krcate" hranjivim sastojcima, a koriste se čak i u tretmanu osoba oboljelih od različitih vrsta malignih bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.