Dolazak kardinala Josipa Bozanića, nadbiskupa zagrebačkog, s više od 300 svećenika Zagrebačke nadbiskupije u Jasenovac i Staru Gradišku, povijesni je događaj i od danas su odnosi između Jasenovca i Katoličke crkve u Hrvatskoj stubokom promijenjeni.
Međutim, premda je kardinal bio na području bivšeg logora, nije otišao do Kamenog cvijeta, iako je to bilo predviđeno protokolom. Navodno nije bilo vremena za to. Kardinal Bozanić, naime, najviši je crkveni službenik koji je pohodio jasenovačko spomen-područje nakon desetljeća prijepora, u kojima su upravo Crkvu okrivljavali za događaje u Jasenovcu tijekom Drugoga svjetskog rata.
Crkva ne podupire zločin
– Nismo došli ovamo radi raspravljanja i polemiziranja. Ne dolazimo iznijeti – premda to od nas neki i dalje traže – isprike, opravdanja, očitovanja, neka politička stajališta. Upravo su ona, oslonjena na neistinu, često zagadila istinu. Ipak, dobro je reći da je Crkva uvijek očitovala svoju slobodu od političkih i drugih bezbožnih motiva koji su vodili um nalogodavaca i ruke krvnika u svim diktaturama, od onih koji su stvarali boljševičke gulage, nacističke i fašističke koncentracijske logore, kao i komunističke kazamate.
Crkva je to činila i činit će, iako je za to plaćala visoku cijenu životima svojih vjernika i predstojnika; iako se na nju nabacivalo blatom bez utemeljenja – rekao je kardinal Bozanić u svojoj propovijedi u župnoj crkvi.
– Iako prepoznajemo grijeh onih koji su nedostojno nosili katoličko ime, Katolička crkva nikada u tome i takvim zločinima nije sudjelovala niti ih je podupirala. Štoviše, iako neki žele Crkvi pripisivati propust ‘nečinjenja’, toliko je pokazatelja kako su se predstavnici Crkve i njezini vjernici na razne načine u teška vremena protivili nečovječnoj ideologiji koja je bila usmjerena prema drugomu čovjeku, a osobito prema pripadnicima židovskoga i srpskoga naroda, prema Romima, ali i političkim neistomišljenicima iz hrvatskoga naroda – rekao je kardinal Bozanić.
Popis žrtava komunizma
Međutim, dok ovdje s kršćanskim pijetetom molimo, kako je rekao, spominjući se žrtava ustaškoga režima, s ovog mjesta dižemo svoj vapaj i za istinom o žrtvama komunističkoga režima, jer na žalost još uvijek se u nas taji, skriva i niječe zločin komunizma učinjen tijekom rata, poraća i sve vrijeme njegove strahovlade. Postavlja se pitanje zašto, i poslije 19 godina od demokratskih promjena, još nema popisa žrtava komunizma, ni dužnih obilježja, niti doličnih spomena? Tko to priječi, tko se tome suprotstavlja?
Zašto se kod nas do danas nije poradilo na provedbi Rezolucije Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu, od 2. travnja ove godine, u kojoj se jasno obrazlaže kako je pomirenje krajnji cilj otkrivanja i ocjenjivanja zločina počinjenih od strane komunističkih totalitarnih režima – zapitao se nadbiskup zagrebački.
Zašto su povijesne kardinalove poruke iz Jasenovca?
I ne znam zasto neki pronalazite svaki trenutak kako bi nasrnuli na odlazeceg predsjednika. Uostalom dvaput ga je odabrao hrvatski narod koji na zalost uvijek za vodje prihvata hohstaplere, pa zvali se Jozek, Francek ili Stefek. Na kraju krajeva to se pokazalo i na sinjskoj alci kad je protivparole desnicara na najhohstaplrski nacin okrenuo sebi u korist.