Huawei, Samsung i LG, proizvođači mobitela prijavili su se za 5G utrku. Nakon što u većini razvijenog svijeta mobiteli i mreža funkcioniraju na 4G frekvencijama, slijedi novi napredak ili 5G. Najave i planovi govore da bi sljedeće godine 5G trebao komercijalno zaživjeti.
Ipak, i ako bude dovoljno mobilnih mreža funkcionalnih za 5G, pitanje je koliko će biti spremnih pametnih telefona. Zasad, proizvođači tek najavljuju da će ih proizvesti.
Važno je biti prvi
U njihovu svijetu važno je biti prvi, najnapredniji, najbolji jer tako osvajaju tržište. Istina, Moto Z3 proglašen je prvim mobitelom već spremnim za 5G no valja reći da se radi o modularnom telefonu, i kako tvrde proizvođači čim budu spremne mreže, Motorola će izbaciti samo mogućnosti Upgradea.
Huawei je najavio kako će njihov sljedeći supermobitel imati 5G mogućnosti, a predstavit će ga u lipnju 2019.
Iz Samsunga su poručili da sljedeći koji dolazi iz serije Galaxy - S10 još neće biti 5G spreman, već će za 5G pripremiti neki drugi model koji će svijetlo dana ugledati u ožujku 2019. Samsung je istina, u svojoj strategiji odredio 5G kao prioritet i jedno od polja u koje će snažno investirati.
LG je nedavno objavio da će u suradnji sa Sprintom, teleoperatorom pripremiti pametni telefon za tržište Sjedinjenih Država. Naime, prvi 5G mobiteli vjerojatno će biti lokaliziranog dosega i u međuovisnosti s operatorima budući da standardi za 5G mrežu nisu jedinstveni u svijetu, niti će mreže biti u toj mjeri spremne.
Tako, špekuliraju mediji, Samsung će prve mobiteli osposobiti za južnokorejsko tržište, dok bi Huawei vjerojatno to mogao odraditi u prvom naletu tek za kinesko tržište. Motorola pak, u partnerstvu je s Verizonom u SAD-u te će nuditi svoj proizvod za njihova područja pokrivena 5G mrežom.
HT i Vipnet testiraju mreže
Kako procjenjuju u DigiTimes Researchu, sljedeće godine bit će isporučeno tek milijun komada mobitela s 5G mogućnostima, dok će tek za dvije godine krenuti masovnija proizvodnja i isporuka. U 2022. godini će 5G mobiteli činiti 18 posto isporuka svih mobitela.
Unatoč procijenjenoj sporosti usvajanja 5G-a, valja napomenuti da 5G mreže nisu tek nasljednik 4G-a, već popriličan tehnološki skok koji će donijeti turbobrzine interneta, veće kapacitete i gotovo nepostojećeg kašnjenja odaziva. Samim tim omogućit će razvoj tehnologija i usluga, posebice onih koji se tiču pametnih gradova i interneta stvari.
Budući da 5G donosi tehnološki razvoj utrka je obuzela sve u lancu. Azija, Sjeverna Amerika i Europa tri su kontinenta koja se natječu. Kako je nedavno izvijestio Deloitte, Kina je preuzela vodstvo od SAD-a, dok Europa nažalost kaska. U Hrvatskoj je na redu dijeljenje koncesija sljedeće godine, dok HT i Vipnet već testiraju mreže i funkcionalnosti.
Robusni mobiteli kao donacija Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja i ZOO-u
Ja tu vidim samo sise.