Razvlačenje karata i listanje autoatlasa u automobilu već odavno nisu u modi. Navigacijski uređaji postali su toliko rasprostranjeni i povoljni da se mogu naći u gotovo svakom automobilu. Iako većina proizvođača nudi tvornički ugrađene navigacijske uređaje, oni često nisu najbolji izbor. Naime, mnogi od njih su tehnološki zaostali i previše skupi, tj. za njih se traži i nekoliko puta više nego što oni vrijede. Stoga većina vlasnika automobila svoju GPS navigaciju kupuje odvojeno, u klasičnim trgovinama elektroničkom opremom, što je realno mnogo pametniji izbor.
Raspon cijena navigacijskih uređaja danas se kreće od otprilike 500 kuna za najjeftinije uređaje pa sve do nekoliko tisuća kuna za napredne ili profesionalne uređaje. U cijeni veliku ulogu igra i činjenica ima li navigacija ugrađenu kartu cijele Europe ili samo Hrvatske i regije, odnosno država bivše Jugoslavije.
Isplati se karta Europe
Isti model s kartom Europe u pravilu je skuplji za 200-400 kuna, no ta se razlika svakako isplati kad jednom zalutate u inozemstvu (gdje je realno navigacija mnogo korisnija nego u vlastitoj državi). U najmanjem cjenovnom rangu nalazi se najviše proizvoda nepoznatih marki, koje su uglavnom robne marke nekih uvoznika.
U tu kategoriju spada i GoClever, koji za 849 kn nudi samo kartu Hrvatske i BiH, no zato je opremljen sve popularnijom DVR kamerom za snimanje vožnje. Takva kamera u rezoluciji 1280x720 automatski snima sve što se događa ispred auta te može biti korisna za rješavanje nekih nezgodnih prometnih situacija. Takve kamere zaslužne su i za tisuće snimaka nezgoda u Rusiji koje su posljednjih godina preplavile internet, a Rusi ih koriste za dokazivanje prometnih nezgoda. Sve češća pojava su i navigacije s ugrađenim DVB-T prijamnikom, na kojima je moguće gledati TV program.
Nepreciznije na mobitelu
Takav model je i Mio Moov V505, koji je, kao većina konkurentnih uređaja, prilično skup.
Iz srednje kategorije izdvajamo model TomTom Start 25 Europa, koji za povoljnih 1399 kn donosi odličnu ergonomiju, pouzdanost navođenja i kartu Europe. Najpopularniji proizvođač navigacijskih uređaja u Hrvatskoj i je dalje Garmin. Uz uređaje koji stoje i manje od 700 kn, ovaj proizvođač nudi i neke ekskluzivne modele odličnog dizajna i bogate funkcijama. Od njih smo izdvojili Nüvi 3790T, najtanji navigacijski uređaj na svijetu, te luksuzni 3597 LMT.
Navigacija može biti i povoljnija. Naime, sve je više navigacijskih aplikacija za pametne telefone i tablet računala, koje stoje od nekoliko eura, no takve navigacije su nepreciznije, sporije i nestabilnije u radu od klasičnih navigacijskih uređaja.