U Europskoj uniji, koja broji oko 500 milijuna žitelja, čak jedna četvrtina ljudi nije se nikada koristila internetom, podaci su to Eurostata, statističkog ureda EU-a, koji je u sklopu ovog istraživanja obuhvatio i Hrvatsku, kao i Island, Norvešku, Makedoniju i Tursku.
“Za mnoga kućanstva koja žive na rubu egzistencije, iako su unutar Europske unije, internet se čini miljama daleko, nikada se nisu njime koristili", stoji u priopćenju Eurostata.
Velike su razlike u uporabi interneta između sjevera i juga Europe. Udio osoba koje se nikada nisu koristile svjetskom online mrežom oscilira između 5 posto žitelja u Švedskoj, 7 posto u Danskoj i Nizozemskoj, 8 posto u Luksemburgu i 9 posto u Finskoj, do 54 posto u Rumunjskoj, 46 posto u Bugarskoj, 45 posto u Grčkoj i 41 posto na Cipru te u Portugalu.
Prema podacima Eurostata, u Hrvatskoj je u 2011. zabilježeno 39 posto osoba koje nikada nisu koristile internet.
Te trebaju političari čuvati kao oči svoje! Zašto? Zato jer jedino takve skupine garantiraju opstanak političke kaste na duge staze... Nije problem demontirati parlamentarni sustav i uvesti izravno e-glasovanje stanovništva, u informatički opismenjenim društvima. Estonija ima osobne iskaznice koje su ujedno i e-glasovnice! Ako se mogu bankarske transakcije vršiti online, onda to nije problem i za demokratske procedure... I onda se postavlja pitanje: A što s onima koji ne znaju i koji nemaju volje? Da li i oni zaslužuju svoju ulogu u parl. sustavima? Da, oni moraju biti reprezentirani preko kaste otromboljenih zastupnika u parlamentima koji će biti neizmjerno dobro plaćeni za tu \"povlasticu\" da zastupaju cca 10-15 tisuća \"duša\" iz biračkog tijela. Tako da nek im upale svijeću u znak titrave nade da će dio puka biti izvan IT opcije kao istinske e-demokracije.