Djelatnici na terenu putem mobilne aplikacije, E-mailom ili SMS porukom dobivaju informaciju ako je neki od spremnika potrebno isprazniti. Upotrebom mobilne mreže omogućeno je internetsko povezivanje objekata (IoT), što čini ključni dio globalnog razvoja prema strategiji pametnog grada. Sustavom upravlja CLEAN Management konzola koja radi u oblaku i obrađuje sve prikupljene podatke u realnom vremenu.
Kapacitet Bigbelly spremnika je i do 25 puta veći u odnosu na standardne kante za javni otpad zahvaljujući ugrađenoj preši koja povećava volumen otpada kojeg spremnik može zaprimiti (do 800 litara). Također nema vidljivog i razbacanog smeća uslijed djelovanja vremenskih uvjeta ili životinja kao niti neugodnih mirisa, a životinje ne mogu ući u spremnike. Sustav radi 100% na solarnu energiju, a pritom je potrebno svega sat vremena sunca za čak mjesec dana rada.
Čistoća Dubrovnik je započela s primjenom Bigbelly tehnologije krajem 2016. godine. Kante za javni otpad volumena 70 litara zamijenili su novim digitalnim, pametnim i povezanim Bigbelly spremnicima s ugrađenom prešom za miješani otpad. Uz spomenute spremnike, na 12 od ukupno 16 lokacija, dodatno su postavljeni Bigbelly spremnici za reciklabilni otpad (boce i limenke) standardnog kapaciteta od 190+ litara. Zahvaljujući Bigbelly rješenju mogućnost odvajanja javnog otpada građanima i turistima postaje nadohvat ruke, bez potrebe traženja najbližeg zelenog otoka koji se zbog svoje veličine ne uklapa u staru gradsku jezgru.
Također, nema više razbacanog smeća zbog prepunih kanti za otpad i potrebe za njihovim čestim pražnjenjem. Direktor Čistoće Marko Iveković vrlo je zadovoljan, jer su prateći svjetski trend modernizirali prikupljanje javnog otpada i omogućili odvajanje reciklabilnog otpada. Iz tog razloga, odlučili su se za nabavu još 10 novih Bigbelly spremnika za predstojeću sezonu čime će u lipnju proširiti njihovu mrežu na ukupno 38 spremnika.
Porastom broja turista, intenzivno se povećava i njihov pritisak na destinaciju. Bigbelly je pravi odgovor za turističke destinacije poput Dubrovnika koje žele svoje javne površine održati čistim i urednim. Krajnji cilj Bigbelly rješenja je povećanje operativne učinkovitosti, ušteda novca poreznih obveznika, edukacija na licu mjesta o važnosti održivog gospodarenja otpadom te povećanje kvalitete života.
Broj pražnjenja kanti na svakoj od 16 lokacija gdje je ukupno 28 spremnika smanjio se u prosjeku s 49 na 6 puta tjedno odnosno za 88%. To je rezultiralo smanjenjem pražnjenja za 2752 puta mjesečno. Čistoća Dubrovnik je ispravnim korištenjem informacija koje dobiva kroz softver povezala tehnologiju i ljudske resurse, povećavši svoju učinkovitost prikupljanja javnog otpada.
Prikupljeno je 379.000 litara otpada, od čega 284.000 l miješanog i 95.000 l reciklabilnog otpada (plastične i metalne ambalaže). To znači da je udio reciklabilnog otpada 25%, tj. da je Čistoća 95.000 l odvojila, spriječivši odlaganje na lokalnom odlagalištu te osiguravši novi izvor zarade.