OPASNE POSLJEDICE

Koristite se Wikipedijom za informacije o bolestima? Evo zašto ne biste trebali

injekcija
Foto: Julian Stratenschulte/DPA/Pixsell
28.05.2014.
u 11:05

Glavni autor istraživanja Robert Hasty rekao je kako su mnoge utvrđene pogreške relativno male, no mogu imati "ozbiljne kliničke implikacije"

Wikipedia može biti vrlo koristan izvor informacija, no te informacije ipak treba uzimati s oprezom, a pogotovo kad je riječ o vrlo važnim temama kao što su bolesti i njihovo liječenje. Naime, istraživanje znanstvenika s američkog Sveučilišta Campbell pokazalo je da devet od 10 medicinskih članaka na Wikipediji sadrži pogrešne informacije, prenosi Daily Mail. Stoga, upozoravaju, Wikipediju ne bi trebao koristiti kao zamjenu za liječnika.

– Istraživači se ne bi trebali koristiti Wikipedijom kao glavnim izvorom jer ti članci ne prolaze kroz proces provjere kao medicinski časopisi – kaže glavni autor istraživanja Robert Hasty.

Wikipediju volimo jer je riječ o otvorenoj enciklopediji, što znači da svatko može pisati članke te unositi i mijenjati informacije, no to je istodobno i mana. Bilo bi sjajno kada bi se tim člancima bavili samo oni koji se doista razumiju u teme o kojima pišu, no to nije uvijek slučaj. Stoga stručnjaci, među njima i medicinski, na popularnu internetsku enciklopediju gledaju sa zadrškom.

U člancima o temama kao što su dijabetes, rak pluća i bol u leđima pronađen je niz pogrešnih informacija. Među njima je i jedan unos prema kojemu je za dijagnosticiranje visokog krvnog tlaka potrebno izmjeriti visoki tlak najmanje tri puta, što, kažu znanstvenici, nije istina i može dovesti do opasnog odgađanja liječenja. Na drugom mjestu pogrešno se navodi i da antidepresivi nisu korisni za djecu.

Neke farmaceutske kompanije našle su se pod optužbama da uređuju članke na Wikipediji kako bi uklonile informacije o štetnim nuspojavama. Posebno je zabrinjavajuće da Wikipediju ponekad koriste i sami medicinski stručnjaci – u sklopu prethodnih istraživanja do 70 posto liječnika i studenata medicine priznalo je da rabe Wikipediju za upute.

Dr. Hasty navodi kako su mnoge utvrđene pogreške relativno male, no mogu imati "ozbiljne kliničke implikacije". Pozvao je liječnike da sami sudjeluju u uređivanju članaka na Wikipediji kako bi povećali njihovu točnost.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije