Znanstvenici Facebooka objavili su istraživanje u kojem su otkrili kako su manipulirali sadržajem "newsfeeda" kod više od 600.000 korisnika kako bi provjerili hoće li to utjecati na njihovo emocionalno stanje.
Istraživanje pod nazivom "Eksperimentalni dokaz masovne emocionalne zaraze kroz društvene mreže", pokazuje kako su istraživači namjerno manipulirali algoritmima na način da su pauzirali pozitivne ili negativne objave koje su korisnici očekivali.
Zatim su analizirali buduće postove tijekom tjedan dana kako bi vidjeli hoće li korisnici objavljivati pozitivno ili negativno intoniran sadržaj ili će nastaviti po svom. Cilj je bio otkriti može li se emocionalno stanje prenositi društvenim mrežama i odgovor je - Može!
Naravno, to otvara mogućnost manipuliranja emotivnim stanjima korisnika interneta.
Korisnici Facebooka na ovo su istraživanje pristali samom registracijom, kada moraju prihvatiti pravila o korištenju Facebook podataka. Ipak, iz Facebooka kažu kako osobne podatke nije pratio čovjek, već računalo, te nije došlo do narušavanja privatnosti, a za pristanak nisu trebali dopuštenje, jer su im ga korisnici već ranije dali prihvaćanjem pravila.
Istraživanje je vodio Adam Kramer koji je prije nekoliko godina rekao kako se Facebook priključio jer je to najveće znanstveno polje za istraživanje u povijesti.
>>Evo što se sve može otkriti o vama zbog samo jednog lajka
Facebook i njegovi korisnici zaslužuju jedni druge. Tamo je sve moguće i nitko se ne smije buniti, to su sami odabrali