Američkog glumca Vala Kilmera rado će se sjetiti publika koja je sada već srednje generacije po različitim ulogama u filmskim blockbusterima. Prvenstveno je tu “Top Gun” u kojem je bio Iceman, pa onda “The Doors” gdje je odlično odglumio Jima Morrisona, pa “Prava romansa”, “Legendarni Tombstone”, “Vrućina”, a bio je i jedan od prvih Batmana. Kako to, nažalost, obično biva, pa i kod onih najvećih, Kilmerova karijera nakon takvih uspjeha kreće nizbrdo pa zadnjih 20-ak godina praktički nema velikog filma.
Slično kao Stephen Hawking
Ipak, odjek uspjeha koje je imao 80-ih i 90-ih i danas ga drži među hollywoodskom elitom. Međutim, Val Kilmer ima i problema sa zdravljem, i to vrlo ozbiljnih. Dijagnosticiran mu je rak grla 2014. godine, što je nastojao držati dalje od javnosti tvrdeći često kako nema nikakav tumor, već su to neke zdravstvene tegobe koje se daju savladati.
Takva je tvrdnja na kraju ispala samo djelomično točnom jer Kilmer doista jest prošao liječenje raka grla, išao je na kemoterapiju, a napravljene su mu i dvije traheotomije. I to, kako navode mediji, s vrlo teškim posljedicama. Osim što se na rijetkim fotografijama vidi kako je teška bolest ostavila traga, isto se dogodilo i s njegovim glasom koji su zahvati praktično uništili pa ga gotovo uopće nema. U svemu je dobra stvar što već četiri godine nema tragova opake bolesti.
O svemu je sada snimljen i dokumentarac “Val”, u kojem se prikazuje 40 godina glumčeva života i karijere. Kako je glumcu glas praktično uništen, moralo se pribjeći nekim drugim metodama, a one su u današnje doba razvijene tehnologije dostupne. Sjetimo se samo kako je tehnologija omogućila i velikom astrofizičaru Stephenu Hawkingu da ponovo progovori. Nešto slično sada je omogućeno i Valu Kilmeru. I to čak na jednoj kvalitetnijoj razini. Nakon što je ovaj autobiografski Kilmerov film snimljen, britanska je kompanija Sonantic preuzela zadatak bio da Valu Kilmeru ponovo da – glas.
Tako bi ubuduće glumac mogao ponovo koristiti svoj glas što je i moguće, jer se doista nikada nije predao bolesti te želi i dalje živjeti aktivno kao i do te nesretne 2014. godine kada mu je dijagnosticirana bolest i napravljena traheotomija. Ta kompanija ima softver koji se zove Voice Engine u koji se nasnimavaju uzorci nečijega glasa, a onda taj softver oblikuje umjetnu inteligenciju na način da je ona kasnije u mogućnosti postići model govora koji je iznimno blizu onome koji je osoba imala prije neke nesretne situacije. Koristile su se različite snimke glumčeva glasa koje su se obrađivale pa “provukle” kroz Voice Engine i tako je oblikovan glas za nesretno oboljelog glumca.
Rezultat je fascinantan, kako možete i sami čuti na stranicama Sonantica.
Primjenjivat će se i kod drugih
Tko se sjeća kultnih Kilmerovih uloga doista neće primijetiti previše razlike između ovog digitalno sintetiziranog i glasa koji je čuo u filmovima. Sve je napravljeno s relativno malo podataka, odnosno snimki glumčeva glasa, pa je sustav morao biti i dograđivan novim algoritmima kako bi na najbolji način “pročitao” zadani tekst.
Nastalo je čak 40 modela od kojih je odabran onaj najbolji koji je, kažemo, doista sličan originalnom glumčevu glasu. Osim pothvata na koji mogu biti ponosni i vraćanja glasa poznatom glumcu, dodatna je korist što je iz svega proizašao puno efikasniji model koji će se moći primijeniti i kod drugih ljudi koji budu željeli ponovno progovoriti svojim glasom koji su iz nekog razloga izgubili.
VIDEO Vatrogasac na rukama do bolnice držao šestomjesečnu bebu
Tu umjetnu intelegenciju treba zaposlit u političkom kokošinjcu RH, mažda bi im se svima vratila mudrost,ali uspjeh nije zagarantiran.