Američka vlada primila je 260 zahtjeva od svojih tvrtki koje traže da im se odobri daljnje poslovanje s kineskim tehnološkim divom Huaweijem. Wilbur Ross, američki ministar trgovine u razgovoru za Bloomberg, kazao je kako ga je iznenadio veliki broj zahtjeva, te je najavio da će uskoro biti izdana prva odobrenja. Nije rekao je li među njima i zahtjev Googlea, no vrlo je vjerojatno da je Google također tražio izuzeće i nastavak poslovanja s Huaweijem.
Podsjetimo, uslijed trgovinskog rata na relaciji Kina – SAD i usto pod optužbama za špijunažu i ugrožavanje nacionalne sigurnosti Huawei se, uredbom američkog predsjednika Donalda Trumpa, prije šest mjeseci našao na američkoj crnoj listi.
Američkim tvrtkama bilo je zabranjeno poslovati s Huaweijem, s tim, da je dva puta već odobren tromjesečni poček primjene potpune zabrane. Istovremeno tvrtke su mogle podnijeti zahtjev za izuzeće. Do sada nitko nije dobio odobrenje niti je izuzet iz nametnute 'kazne' Huaweiju.
S obzirom na najave Wilbura Rossa, Amerikanci su spremni izdati posebne licence i olakšati poslovanje s obiju strana. Američko iznenađenje po pitanju broja zahtjeva govori o tome da nisu računali da bi toliko kompanija moglo biti pogođeno obustavom poslovanja na relaciji s Kinom.
Usto, Ross je optimističan i po pitanju cjelokupnog trgovinskog sporazuma te kazuje da je 'prva faza' pred zaključenjem.
Ono što bi Huaweiju umnogome olakšalo poslovanje, posebice ono u Europi bilo bi da licencu za poslovanje dobije Google. Tada bi mogli poprilično odahnuti, jer bi to značilo da novi Huaweijevi mobiteli imaju punu funkcionalnost operativnog sustava Android s pripadajućim Googleovim aplikacijama.
Primjerice, najnoviji flagship mobitel Mate 30 konačno bi mogao biti pušten u prodaju.
Samim tim budućnost bi mobilne divizije bila izvjesnija. Huawei, vjerojatno, kada se radi o dobavljanju opreme za 5G infrastrukturu, neće biti pomilovan, jer 5G mreže Amerikanci tretiraju kao veliku prijetnju nacionalnoj sigurnosti i vrlo su agresivni u kampanji da se Huaweija po tom pitanju odreknu i svi njihovi saveznici. Nijemci nisu tu stali na američki stranu, no Poljaci i Estonci jesu.