Internetsko piratstvo doslovce doslovce izbija milijarde eura vlasnicima autorskih prava, zbog čega je Europska komisija kao jedan od svojih prioriteta u području intelektualnog vlasništva istaknula upravo borbu protiv toga.
Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) objavio je izvješće koje analizira podatke o online piratstvu i kršenju autorskih prava na području Europske unije. Njihov izvještaj analizira razdoblje od 2015. godine do 2020. godine te ukazuje na to da je digitalno piratstvo u Europskoj uniji u padu, piše Bug.
Pokazalo se da je pad piratstva u izravnoj vezi s rastućim brojem legalnih platformi za distribuciju sadržaja na području cijele Unije. U Hrvatskoj se situacija od 2017. godine situacija također značajno popravljena, te nikad prije nismo imali pristup tolikom broju legalnih platformi. Međutim, piratski sadržaji natprosječno popularni.
Hrvati i dalje 'vole' skidati piratski sadržaj putem torrenta, u čemu prednjačimo među zemljama Europske unije. Kad je riječ o pristupanju ilegalnim sadržajima, više-manje smo tu negdje s ostalim državama Europske unije, ali smo i dalje iznad prosjeka.
Pretpostavka kako je najveći razlog piratstva ekonomski faktori. Što su ekonomske nejednakosti veće, a bogatstvo manje, više su i stope piratstva. Isto tako ilegalnoj konzumaciji pridonose i veći udio mlađeg stanovništva te percepcija o tome koliko je digitalno piratstvo prihvatljivo ili ne.
Neka se ne brinu. Ukoliko Hollywood nastavi sa proizvodnjom ljevičarskog propagandnog smeća, više nitko neće imati ni volje za piratiziranjem.