Postoji opći optimizam glede korištenja umjetne inteligencije (UI) na radnome mjestu, ali i velike razlike u stavovima u različitim zemljama te zabrinutost zbog utjecaja umjetne inteligencije na privatnost, sigurnost radnog mjesta i ekonomsku jednakost, pokazala je anketa koju su proveli BCG GAMMA, tvrtka The Boston Consulting Group za analitiku podataka, i Ipsos.
Usvajanje umjetne inteligencije znatno varira među različitim zemljama. U Kini čak 31 posto ispitanika kaže da radi u organizacijama koje već koriste umjetnu inteligenciju, a zatim slijedi Sjeverna Amerika, odnosno Kanada i SAD s 26, odnosno 24 posto, a zatim Europa: 20 posto u Velikoj Britaniji, 18 posto u Španjolskoj, 16 posto u Francuskoj i 15 posto u Njemačkoj.
Na radnim mjestima gdje se koriste alati pogonjeni umjetnom inteligencijom, više od dvije trećine ispitanih zaposlenika je reklo da su ti alati već imali pozitivan učinak na njihovu efikasnost. Primjećuju i da UI pozitivno utječe na privlačnost posla (70%), osjećaj dobrobiti na poslu (69%) i na kvalitetu stručnog usavršavanja (67%).
Najnaprednije zemlje poput Kine, Kanade i SAD-a, ali i Španjolska, gledaju pozitivno na buduće utjecaje UI. Druge su europske zemlje opreznije, ali generalno UI smatraju pozitivnim.
Ipak, mnogi smatraju kako je potrebno da se kompanije uhvate ukoštac s nekim ozbiljnim prijetnjama. Strahovi i zabrinutost ne nestaju kad se ljudi bolje upoznaju s tehnologijama temeljenim na UI.
Štoviše, više od 75 posto njih zabrinuto je da će UI rezultirati s više nadzora i kontrole na radnome mjestu (8% zaposlenih u kompanijama koje već koriste UI smatra da je tako). Posebno je visok postotak ispitanika tog stava u Kini, čak 84 posto. Više od dvije trećine ispitanih zaposlenika boji se da će primjena UI s vremenom dovesi do gubitka radnih mjesta zbog smanjene količine posla (postotak među zaposlenicima koji već koriste UI iznosi 76%). Mnoge je strah (ukupno 65 posto, 71 posto među onima koji već koriste UI) da će umjetna inteligencija dehumanizirati rad.
Manje od trećine zaposlenih misli da će razvoj i primjena UI revolucionarno promijeniti njihovo radno mjesto, a 42 posto ispitanika smatra da će imati utjecaja na samo neke kompanije i neke poslovne sektore, a ne na ekonomiju u cjelini.
Filip Glavan iz Boston Consulting Group iz Zagreba kaže da umjetna inteligencija nije samo prolazni trend, nego da će se kompanije koje je ne integriraju u poslovanje i ne budu koristile njezine prednosti naći pod velikim pritiskom.
– Nažalost, kako europske kompanije kaskaju za Kinom i SAD-om, tako i hrvatske kompanije kasne za europskim liderima u primjeni UI. Od domaćih kompanija, s primjenom UI počele su one u telekomunikacijskom i bankarskom sektoru. Umjetnu bi inteligenciju trebalo promatrati kao veliku priliku jer može služiti kao poluga povećanju konkurentnosti kompanija – kaže Glavan.
Kako ce biti umjetne Intelligencije kad nema ove prirodne... 😂 Kad pogledate svu politicku garnituru...