Infobip, prva naša tehnološka kompanija koja je prešla vrijednost milijardu dolara, jučer je u Zagrebu predstavio drugi kampusa. Tvrtka jednorog u Alpha Centauriju smještenom u Svetoj Klari u neposrednoj blizini Remetinečke, zoni prepoznatljivoj po poslovnim aktivnostima, dobiva inovacijski centar u kojem može raditi do 800 ljudi. Bilo je proteklih godinu-dvije pravo uživanje gledati kako na velikom prostoru niče atraktivno moderno znanje koje je oblikovao znameniti zagrebački arhitektonski studio 3LHD. Sada je konačno došla prilika i da se Alpha Centauri razgleda temeljito – izvana i iznutra.
Ime dobio po igrici
Podsjetimo, kampus Pangea u Vodnjanu od svojeg je otvaranja postao ne samo lokalnom ili hrvatskom nego globalnom atrakcijom, već i zato što ondje rade ljudi iz brojnih zemalja svijeta. Isto, pa i malo više, bit će i s Alpha Centaurijem.
– Novim kampusom stavljamo Zagreb na kartu svijeta na poseban način – rekli su u uvodnom obraćanju brojnim pozvanima na službeno otvaranje kampusa Silvio i Roberto Kutić, koji su zajedno s Izabelom Jelenićem pokrenuli Infobip prije 16 godina. Silvio i Roberto otkrili su i kako je kampus dobio ime.
– Kao klinci voljeli smo jako igrati računalne igrice. Sid Meier bio nam je omiljeni autor igrica, igrali smo Civilisation, ali i Alpha Centauri. No, tako se zove i jedan sustav u svemiru koji čine tri zvijezde. Nekako smo u tome vidjeli neku simboliku – poručili su dodajući kako se Infobip bavi komunikacijama, a i ovaj novi kampus, kao i onaj u Vodnjanu, dio su komunikacije Infobipa prema javnosti i partnerima.
Novi kampus dva i pol puta je veći od onoga u Vodnjanu, i prostorno i po broju radnih mjesta, jer Pangea okuplja 300 djelatnika Infobipa. I to već na prvi pogled otkrivaju suhe brojke – novi kampus ima 11.900 četvornih metara zatvorenog i 5100 otvorenog prostora. No, brojke ni približno ne otkrivaju što Alpha Centauri doista jest, a to je, ne pretjerujemo, komadić Silicijske doline oblikovan na periferiji Zagreba. Nije jednom Silvio Kutić rekao kako je Infobip zainteresiran za što snažniji razvoj tehnološke zajednice u Hrvatskoj u njezinoj cijelosti.
– Nastojimo to raditi na tri razine. Prva je razvoj i inovacija gdje su predvodnici naši zaposlenici u Hrvatskoj i svijetu. Druga je predstavljanje Hrvatske u središtu developerske zajednice u ovom dijelu Europe kroz Infobip Shift. A treća je pružanje znanja i otvaranje vrata globalnog tržišta domaćim startupovima kroz naš program Startup Tribe. Hrvatska ima vrhunske talente i jako nas veseli da svojim djelovanjem možemo pomoći da se njihovi potencijali ostvare – rekao je Silvio Kutić koji je, podsjetimo, i izvršni direktor Infobipa.
S takvom osi na relaciji Pangea Vodnjan – Alpha Centauri Zagreb, Infobip ima sve preduvjete biti uspješan na sve te tri razine. Jer, kao i u Pangei, i Alpha Centauri podijeljena je na poslovne i smještajne kapacitete. Interijer je i ovaj put oblikovao pulski studio Fabrika. Ponovo se neposredno nakon ulaska susrećemo s velikim stepenastim atrijem koji uz osnovnu funkciju komunikacije s prvim katom ima i puno važniju ulogu, a to je okupljanje djelatnika s ciljem jasnog prenošenja poruke. Taj je prostor, kao i cijeli središnji dio zgrade, okupan prirodnom svjetlošću koja dolazi kroz staklo, a ono je korišteno kao materijal za strukturalnu fasadu. I ova je pandemija pokazala kako su online alati moćni u brojnim svojim mogućnostima, no osobno prenošenje poruke ne mogu zamijeniti. Tako već sada vlada prilična živost u kampusu na rubu Zagreba koji je ondje smješten iz više razloga. Prvi je otvoren prostor s pogledom na Medvednicu gdje možemo posvjedočiti kako se radi o doista spektakularnoj vizuri kada stanete na ogromnu osunčanu terasu kampusa. Drugi je dobra komunikacija kako s ostalim dijelovima Zagreba tako i s drugim dijelovima Hrvatske jer je nedaleko izlaz iz grada s kojega se možete zaputiti praktično u bilo kojem pravcu Hrvatske. Ta će se komunikacija i poboljšati jer je u planu da se u neposrednoj blizini Alpha Centaurija izgradi produžetak Vatikanske ulice.
Kako je na obilasku ove po svemu impozantne građevine rekao Marko Dabrović, partner u 3LHD, zadatak je bio na periferiji grada stvoriti prostor koji će biti aktivan i moći privući pozornost, praktično postati simbolom. Ne sumnjamo da će tako i biti jer je Alpha Centauri jedna od najmodernijih poslovnih zgrada u ovom dijelu Europe, a kampus se prostire na čak 20.000 četvornih metara. Pazite sad ovo – do sada je od te površine iskorišteno 8000 četvornih metara, a ostavljen je prostor na kojem bi se u perspektivi izgradio isti ili sličan objekt. U izgradnji je novog Infobipova kampusa sudjelovalo 35 tvrtki koje su obavile 1700 pojedinačnih zadataka. Napravljeno je više od 1200 nacrta, snimljeno 5000 fotografija, projektiranje je trajalo godinu i tri mjeseca, izgradnja godinu i devet mjeseci do uporabne dozvole. Dosta ozbiljan tempo za finiširanje takve građevine. Kada se govori o smještajnim kapacitetima, mora se reći kako su oni doista vrhunski, dakle na razini boljih hotela, s prostranim i opremljenim sobama i, naravno, širokim pogledom.
Kuhinja s 20-ak jela
Veliki prostori poput terase koja ima čak 1700 četvornih metara te ukupno 100 sjedećih mjesta iznimno su važni i za filozofiju kompanije jer im je cilj socijalizacija zaposlenika. Isto je i s prostranom kuhinjom u kojoj hrana od svježih i provjerenih sastojaka koje se nabavlja od lokalnih OPG-ova dolazi iz kuhinje koju vodi Infobipov iskusni chef Zdravko Perić. Tjedno se može birati između 20-ak uravnoteženih jela za doručak, ručak i međuobroke. Jasno, održivost je kod projektiranja i izgradnje bila u prvom planu pa je kampus A+ energetskog razreda. Za hlađenje i grijanje koriste se okolne podzemne vode, primjerice. Sadržaji za djelatnike, poput rekreacije ili teretane, podrazumijevaju se, a za djelatnike su svi sadržaji besplatni.
Pulska Fabrika ukrasila je interijer detaljima vezanima za svemir i znanstvenu fantastiku, astronautima, brodom Enterprise. Već je sada kampus na rubu Zagreba pun duha. Na naše pitanje zašto baš astronauti, odgovor je bio jasan i duhovit: – Pa zato što smo svemirska firma!
Kada Silvio Kutić kaže kako je disrupcija na globalnom tržištu moguća samo pomoću inovacija, a za stvaranje inovacija potrebno je nešto više od uobičajenog radnog prostora, teško se s njime ne složiti. Evolucija kampusa Pangea pretočena u Alpha Centauri u Zagrebu jamac je daljnjeg poticanja uspjeha i razvoja vodnjanskog giganta.
Svaka čast. Kapa do poda. Koliko Vučić ima ovakvih kompanija ? Ili nekih sličnih Rimcu ?? Oni više ni Yugo 45 ne mogu sami proizvesti !