Članice Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU), krovne međunarodne organizacije u području informacijskih i komunikacijskih tehnologija i usluga, a ujedno i najstarije specijalizirane agencije u okviru Ujedinjenih naroda, okupile su se u Bukureštu od 26. rujna do 14. listopada u bukureštanskoj Palači parlamenta na zasjedanju redovne konferencije opunomoćenika ITU-a.
Hrvatsko izaslanstvo vodio je Krešo Antonović, ravnatelj uprave zračnog prometa, elektroničkih komunikacija i pošte u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, koji je izvijestio o događanjima na konferenciji na portalu ministarstva.
Jedna od najvažnijih zadaća ove konferencije bio je izbor dužnosnika i glavnih tijela ITU-a u sljedećem četverogodišnjem razdoblju. Za novu glavnu tajnicu ITU-a izabrana je, velikom većinom od 139 glasova država članica, Doreen Bogdan-Martin iz Sjedinjenih Država, dosadašnja direktorica Ureda za telekomunikacijski razvoj. Valja naglasiti da je njezin jedini protukandidat bio Rašid Ismailov iz Ruske Federacije koji je dobio svega 25 glasova, čime je prvi put u 157-godišnjoj povijesti ITU-a na čelo ove svjetske organizacije izabrana žena.
Za novoga zamjenika glavnog tajnika ITU-a, također zamjetnom većinom od 105 glasova, izabran je Tomas Lamanauskas (Litva), koji je bio zajednički kandidat država članica EU, čime je EU ostvario jedan od ključnih ciljeva postavljenih na ovoj Konferenciji. Izabrani su predsjednici i članovi odbora ostalih tijela ITU-a kao i nove države članice Vijeća ITU-a – tijela koje upravlja ITU-om u razdoblju između dviju konferencija opunomoćenika, ukupno njih 48 iz pet svjetskih regija.
U odnosu na konačni ishod ovih izbora treba naglasiti da države članice ITU-a nisu podržale ni jednu kandidaturu Ruske Federacije za dužnosti i tijela u ITU-u, pa tako nisu izabrani njihovi kandidati za glavnog tajnika i Odbor za Radijske propise (RRB), niti je Ruska Federacija izabrana u Vijeće ITU-a, čime je iskazan jasan stav velike većine članica ITU-a prema brutalnoj i ničim izazvanoj agresiji Rusije na Ukrajinu.
Od ostalih aktivnosti Konferencije treba naglasiti rad na donošenju novih, odnosno izmjenama, dopunama ili ukidanju postojećih odluka i rezolucija, koje će biti sadržane u završnim aktima konferencije, a kojima se utvrđuje i usmjerava politika ITU-a i određuju zadaće njezinim tijelima i dužnosnicima u ostvarivanju zacrtanih ciljeva i politika u sljedećem četverogodišnjem razdoblju. Navedene rezolucije odnose se na neka od najaktualnijih pitanja u području informacijskih i komunikacijskih tehnologija i usluga, kao što su dostupnost telekomunikacija/ICT-a osobama s invaliditetom i osobama s posebnim potrebama, uporaba tih tehnologija za humanitarnu pomoć te u hitnim slučajevima i za uklanjanje posljedica katastrofa, poticanje sudjelovanja malih i srednjih poduzeća u radu ITU-a, olakšavanje interneta stvari (IoT) te održivih pametnih gradova i zajednica, umjetna inteligencija, uloga telekomunikacija/ICT-a u olakšavanju globalne pandemije, mreže utemeljene na IP protokolu, promicanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena i djevojaka uz pomoć telekomunikacija/ICT-a, osnaživanje mladih uz pomoć telekomunikacija/ICT-a, upravljanje internetskim domenama i adresama, mjerenje ICT-a u cilju izgradnje uključivog informacijskog društva, uporaba telekomunikacija/ICT-a u prevladavanju digitalnog jaza i jaza financijske uključivosti, uloga ITU-a u zaštiti djece na internetu, promicanje primjene i prihvaćanja protokola IPv6 i dr.