Zabrane Trumpu da pristupi Twitteru, Facebooku i drugim društvenim mrežama su bile kontroverzne i i dvojbene, ali čini se da su bile učinkovite u postizanju suzbijanja dezinformacija.
Prema istraživačkoj tvrtki Zignal Labs, kako je izvijestio Washington Post, internetske dezinformacije o izbornoj prijevari pale su za 73 posto nakon zabrane Trumpu. Prema izvješću koje pokriva razdoblje od 9. do 15. siječnja razgovori o izbornim prijevarama pali su s 2,5 milijuna spominjanja na 688 000.
Korištenje hashtagova povezanih s neredom u Capitolu znatno se umanjilo. #FightforTrump pao je za 95 posto. #HoldTheLine i "March for Trump" pali su za 95 posto.
Popularni hashtagovi i spominjanje QAnona također padaju, premda se spominjanje teorije zavjere i vođe nazvanog ''Q'' povećalo za 15 posto. Ovo drugo nije nužno zbog Trumpove podrške; to se može objasniti povećanim teoretiziranjem nakon pobune.
Organizacija Media Matters for America otkrila je da je manje ljudi dijelilo i klikalo sadržaj s desnih političkih Facebook stranica nakon zabrane.
Prijašnja istraživanja sugerirala su da su Trumpove tweetove retvitali njegovi pristaše bez obzira na njihov sadržaj, dajući mu golemu moć u moderiranju razgovora među njegovom publikom.
Slično tome, studija objavljena u listopadu pokazala je da je samo 20 računa, uključujući Trumpov, odgovorno za petinu pogrešnih informacija o glasovanju i glasovanjima putem pošte.
Naravno, tjedan dana je vrlo kratko vrijeme i ne može se reći hoće li to imati dugoročne posljedice. Također se ne može potpuno predvidjeti kako su se spominjanja na društvenim mrežama mogla odvijati da Trumpu nije bilo o zabranjeno tvitanje i postovi na Facebooku te ostalim mrežama.
Ipak, za sada se čini da je uklanjanje Trumpa s platformi djelovalo na smanjenje dezinformacija. Trumpovih će sljedbenika gotovo sigurno biti manje premda se korisnici okreću nekim novim mrežama koje poduzimaju malo ili nimalo u borbi protiv dezinformacija.
VIDEO: Masovne provjere prije Bidenove inauguracije: Oko 25.000 pripadnika Nacionalne garde slijeva se u Washington
Ostaje činjenica da je upitno što se smatra lažnim vijestima. Jer Bidenov sin i dalje iza sebe ima koruptivne afere u Ukrajini. Korporacije i dalje određuju javni diskurs. I da, bilo je izbornih nepravilnosti. Lakmus test za radar lažnih vijesti: da li će nedavne izjave Hillary Clinton o Trumpovom upravljanju od strane Putina prilikom nedavnih nereda biti proglašeno lažnim vijestima i teorijom urote, nakon 4 godine Muellerove istrage i potvrde američkih obavještajnih službi da nema nikakvih dokaza o istome? Vidimo da pudlice Demokrata nastavljaju širiti takve teorije urote i dezinformacije putem socijalnih mreža i 'etabliranih' medija bez ikakvih ograničenja. Dokažite objektivnost - djelujte protiv svih koji šire dezinformacije!