Nizozemska policija uskoro će početi koristiti orlove u presretanju sve većeg broja bespilotnih letjelica te tako postati prva policija u svijetu koja koristi tisućljetnu metodu lova na moderne objekte.
"Riječ je o niskotehnološkom rješenju za problem što ga imamo s visokom tehnologijom", rekao je za AFP glasnogovornik policije Dennis Janus.
Policija diljem svijeta koristi se raznim životinjama u svom poslu – konjima, u nekim zemljama devama te specijalno obučenim psima za drogu i eksploziv. Nizozemci će iskoristiti orlove.
"Korištenjem ovih ptica i njihova životinjskog instinkta, nudimo učinkovito rješenje za ovu modernu prijetnju", kazao je Janus.
Od početka prošle godine obavljen je niz testiranja s ovim pticama grabljivicama, a nizozemska policija izvijestila je da su rezultati jako dobri.
Nizozemski policajci uspjeli su obučiti orlove da sruše dronove koji ometaju rad letjelica i, primjerice, spriječe njihovo slijetanje. U suradnji s tvrtkom za dresuru ovih ptica grabežljivica, orlovi su istrenirani da identificiraju i ščepaju dron te ga spuste na sigurno područje.
Dakle, orlovi će se puštati u slučaju kad se pojavi bespilotna letjelica za koju se pretpostavlja da ugrožava javnu sigurnost, primjerice u slučaju osjetljivih državnih posjeta ili u neposrednoj blizini zračnih luka.
"Moram istaknuti da za vrijeme testiranja nije ozlijeđen nijedan orao, no nijedan dron nije preživio", kaže Janus uz smijeh, odbacujući pritom zabrinutost i primjedbe što su ih iznosile organizacije za zaštitu prava životinja.
Obuku s orlovima proći će stotinjak policajaca, a "leteći odred" u akciju će krenuti idućeg ljeta.