Svaki vlasnik mobitela zna da će, koliko god pazili, s vremenom na uređaju nastati neugodne ogrebotine, a najgore je kad se to dogodi na ekranu. Kupnja i zamjena može biti skupa, no srećom postoje i neki jeftiniji i jednostavniji načini da svoj mobitel lišite ogrebotina. Mashable je sastavio popis predmeta koje vjerojatno imate kod kuće, a koji se mogu koristiti za renoviranje mobitela.
1. Pasta za zube
Svi je imamo. Važno je samo koristiti pravu pastu za zube, a ne onu baziranu na gelu. Stavite manju količinu paste na kraj štapića za uši ili mekanu krpu, nježno kružnim pokretima utrljajte na ekran dok ogrebotina ne nestane.
2. Kreme za uklanjanje ogrebotina s auta
Ove kreme također se mogu upotrijebiti na ekranima mobilnih uređaja. Nanesite kremu na čistu i mekanu krpu i lagano brišite ekran.
3. Brušenje
Brusni papir ili brusilica drastične su metode, ali mogu biti korisne za uklanjanje ogrebotina sa stražnje strane uređaja. Koristite najslabiji brusni papir. Naravno, koristeći ovu metodu morate biti jako oprezni, pazite da ne pretjerate i napravite još veću štetu.
4. Soda bikarbona
Pomiješajte sodu i vodu (omjer 2:1) dok ne dobijete gustu pastu. Dobivenu smjesu stavite na mekanu i čistu krpu i nježno trljajte kružnim pokretima po ogrebotini.
5. Dječji puder
Dodavanjem vode puderu možete dobiti pastu koja također dobro djeluje na ogrebotine. Slijedite upute za sodu bikarbonu.
Foto: Marijan Sušenj/PIXSELL
6. Biljno ulje
Ulje navodno dobro djeluje na manjim, skrivenim ogrebotinama i to kao privremeno rješenje. Nekoliko kapi na ogrebotine brzo je kozmetičko rješenje.
7. Jaja i kalijev aluminijev sulfat
Ovo je malo kompliciranija metoda. U tavi pomiješajte bjelanjak s čajnom žličicom kalijeva aluminijeva sulfata i zagrijte na 65 °C. Onime što dobijete natopite krpu od mikrovlakana, zamotajte je u aluminijsku foliju i držite u pećnici zagrijanoj na 150 °C dok se potpuno ne osuši. Potom izvadite krpu i ispirite je hladnom vodom 20-30 sekundi. Ponovite posljednji korak tri puta – stavite krpu u pećnicu i ponovno je isperite – pa je ostavite da se suši 48 sati. Tada je konačno možete upotrijebiti na ogrebotinama.
>> Istražili smo: Koji se vodootporni mobiteli nude na našem tržištu?