Svakodnevno prikupljamo i generiramo velike količine podataka. Kako se tehnologija razvija, to je sve lakše i brže, a rastu i volumeni koji se smatraju „normalnima“.
U većini organizacija volumen digitalnih podataka udvostručuje se svakih 18 do 24 mjeseca. Nevolja s podacima jest da s vremenom njihova vrijednost opada, ali troškovi i rizici povezani uz njih ne (pohrana jednog petabajta košta približno četiri milijuna dolara).
Upravljanje podacima
Dakle, potrebno je dobro upravljati svim tim podacima, njihovim duplikatima, nepotrebnim datotekama i slično – ukloniti podatke koji su nepotrebni, fokusirati se na uistinu bitne podatke, posebne kategorije podataka premjestiti, sve u skladu s politikom organizacije i procedurama koje idu u smjeru boljeg poslovanja i smanjenja rizika.A ktualna problematika GDPR-a natjerala je tvrtke da se upitaju gdje se sve nalaze osobni podaci, jesu li još uvijek potrebni ili se mogu obrisati, kako upravljati podacima.
Ukratko, potrebno je shvatiti što sve posjedujemo od podataka, u kojem formatu i što je potrebno s njima učiniti. Kad je već tako, zašto ne iskoristiti priliku i promijeniti paradigmu tako da podaci više ne predstavljaju samo obvezu i rizik i nego vrijednost kojom tvrtka raspolaže.
Otkrivanje podataka
Data Discovery – gdje su nam podaci? Jesu li nam potrebni? Kada ih obrisati? Arhivirati?
Da bi se upravljalo podacima, potrebno je spoznati gdje su, koja im je vrijednost, složiti se oko procedura za njihovo tretiranje i napokon provesti akcije nad podacima. Za otkrivanje podataka (data discovery) nužan je kvalitetan alat, npr. IBM StoredIQ. On omogućuje povezivanje na podatke te kroz sustav filtara i ekstraktora dolazi do relevantnih informacija o podacima. Moguće je pretraživati po metapodacima (datum nastanka, autor, format i slično), ali i po sadržaju unutar pojedine datoteke (string i slično).
Alat IBM StoredIQ
Aktivno upravlja podacima i smanjuje rizik koji oni nose, omogućuje pretraživanje i pronalaženje po pojedinim kriterijima i omogućuje naknadne akcije nad objektima.
StoredIQ pomaže: pronaći podatke koji su vrijedni (klasificirati ih i dalje njima upravljati); uočiti kršenje regulatornih obveza; ukloniti ROT (redundant, obsolete, trival) podatke; uskladiti upravljanje podacima s postojećim politikama tvrtke; smanjiti volumen podataka pronaći relevantne podatke za pravne potrebe (prilikom tužbi i slično).Kad se jednom utvrdi postojeće stanje, podatke treba premjestiti na adekvatna mjesta gdje će biti ispravno zaštićeni u smislu pristupa i ovlasti pojedinim rolama unutar tvrtke. Više o IBM-ovoj platformi StoredIQ saznajte na gdpr.megatrend.com, gdje možete zatražiti i demo probu usluge.