OBRATITE POZORNOST

Ako od 1. studenoga vozite u Austriju, pazite na ovo pravilo, kazne su i do 5000 eura

Zimske auto gume na snijegu
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
1/4
26.10.2024.
u 19:35

Novi će propisi za zimsku opremu automobila od 1. studenoga 2024. vrijediti na zimskim dionicama u Njemačkoj i Francuskoj, zasad ne i u ostalim zemljama EU-a, uključujući Hrvatsku  vrijede stari propisi.

Prema europskim propisima od 1. studenoga 2024. automobili trebaju biti opremljeni isključivo zimskim gumama 3PMSF, koje na boku imaju dvije oznake: alpski simbol i M+S. Takve gume su na tržištu već više od deset godina i smatrale su se za ‘prave’ zimske gume, za razliku od guma sa samo jednom oznakom: M+S, što je obilježje univerzalnih guma, koje se u žargonu zovu ‘polu-zimske’. Ali takve gume udovoljavale su europske propise za zimsku opremu samo do 31. listopada 2024.

Novi će propisi za zimsku opremu automobila od 1. studenoga 2024. vrijediti na zimskim dionicama u Njemačkoj i Francuskoj, a i u Austriji su također upozorili na pravila od 1. studenog. Austrijski auto moto klub ÖAMTC i Austrijska servisna služba za pomoć na cestama ARBÖ upozoravaju vozače motornih vozila da od petka, 1. studenoga 2024. godine u Austriji, prema zakonskim propisima,  osobni automobili u prometu moraju imati na kotačima postavljene zimske gume. Navedena obveza odnosi se i na osobne automobile s “lakom” ili “teškom” prikolicom, kao i manja teretna vozila, ističe ÖAMTC. Isti izvor upozorava da zakonodavac propisuje obveznu zimsku opremu od 1. studenoga ove do 15. travnja sljedeće godine.

Iz ARBÖ-a ukazuju na važnost “pravila 4”: "Također je važno osigurati da dobro poznato pravilo 4 (op. a. četiri iste zimske gume, kao i minimalni profil od 4 mm), bude u praksi doista primijenjeno kako bi vozilo bilo ispravno i sigurno na cesti“. Kao alternativu zimskim gumama zakonodavac je predvidio i kombinaciju ljetne gume s lancima na najmanje dva pogonska kotača. To je samo dozvoljeno u slučaju, kako izvještava ÖAMTC, ako je cesta prekrivena snijegom ili ledom općenito prolazna ili gotovo prolazna.

Zakonodavac je za one koji se ne pridržavaju obvezne odluke o zimskim gumama predvidio izuzetno stroge kazne.  Prometna policija u slučaju kontrole vlasnicima automobila koji u razdoblju od 1. studenog do 15. travnja u vožnji austrijskim cestama na kotačima nemaju zimske gume, može izreći kazne i do 5.000 eura, u slučaju da su tim činom u opasnost dovedeni drugi sudionici u prometu. Ako to nije slučaj, onda kazna za nepridržavanje odredbe o obvezno postavljenim zimskim gumama iznosi 60 eura. Onaj tko tvrdoglavno ne želi staviti ni zimske gume niti lance za snijeg, može računati i na to da će policija, zbog sigurnosti prometa, njegovo osobni automobil udaljiti iz prometa.

U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna na zimskim dionicama javnih cesta od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja iduće godine. Pod zimskom opremom podrazumijevaju se gume M+S ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim na postavljanje na pogonske kotače.

Zimske gume 3PMSF na automobilu, u zimskom periodu korisne su svim uvjetima, a posebice kad je asfalt hladan i navlažen. Naime, ljetne gume znatno smanjuju mogućnost prianjanja na asfalt već pri temperaturama nižim od +7 Celzijevih stupnjeva, a M+S ispod 0°C, posebice na vlažnom asfaltu.

VEZANI ČLANCI

Zimske gume nisu važne samo za pouzdanu vožnju po snijegu nego i za sigurnost u vožnji po hladnoj zimskoj podlozi. Osmišljene i napravljene su naime za vožnju u zimskim uvjetima kad je za sigurnost iznimno važno bolje prianjanje i bolje vladanje vozilom.

Zimske gume 3PMSF imaju gaznu plohu prilagođene geometrije, s uzdužnim, poprečnim i kosim utorima, te lamelarnom strukturom prianjajućih blokova, a izrađena je od mekšeg materijala, s velikim udjelom dobro prianjajuće silike. Time osiguravaju dobru drenažu vode i snijega između kolnika i gazne plohe te bolje prianjaju od M+S, a posebice ljetnih, smanjujući rizik proklizavanja i gubitka kontrole na hladnom i skliskom kolniku.

Zimske gume u zimskim uvjetima zaustavni put skraćuju za 50 posto u usporedbi s ljetnim i 20 posto u usporedbi s M+S. Stoga onima koji zimi voze zimskim dionicama savjetujemo da automobile opremaju isključivo zimskim gumama 3PMSF, bez obzira na to što u Hrvatskoj još nisu obvezne. A ako putuju u Njemačku ili Francusku to treba biti obveza. Kazna za nepropisnu zimsku opremu na automobilu je 75 eura, a ako se prouzroči nesreća iznosi i do 5000 eura.

Značenje kratica:
3 PMSF – 3 Peak Mountain Snow Flake (3 planinska vrha snježna pahulja)
M+S – Mud+Snow (blato+snijeg)

Zimske dionice u Hrvatskoj:
839,2 km autocesta
1863,3 km državnih i županijskih cesta
68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz trajektnih luka Vukovar, Osijek te luke i rafinerije Sisak

FOTO Modrić ima gomilu luksuznih automobila, a čuva ih u nevjerojatnoj madridskoj vili

Zimske auto gume na snijegu
1/21

Komentara 5

Avatar Aurel
Aurel
10:35 28.10.2024.

ovaj nounar se izgleda probudio iz dugogodišnjeg zimskog sna. već GODINAMA nije moguće naći u prodaji te "polu zimske" gume. a nitko pametan ne koristi gume 10 godina..

ID
Ivo_didin
21:47 27.10.2024.

U Austriji je od 1.11. situativna obveza vožnje na zimskim gumama! Znači, ako nema snijega i leda, smiju se koristiti ljetne gume (što na temperaturama ispod + 7°C nije pametno, ali je dozvoljeno). Kada pada snijeg ili je opasnost od poledice (ako je temperatura ispod+ 3°C), zimske gume su obavezne, plaća se kazna, a moguće je i isključivanje iz prometa. U slučaju prometne nesreće na snježnoj (ili zaleđenoj) podlozi, vozač s ljetnim gumama snosi 50% krivice i kada nije kriv. Sve u svemu, od 1.11. je i zbog osobne sigurnosti preporučljivo imati zimske gume, iako nije uvijek obavezno.

MT
makan tahi
19:13 27.10.2024.

idem avionom, jel treba imati zimsko krilo, da upozorim avio prijevoznika

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije