Jack PC

Računalo koje stane u kutiju za utičnicu stoji 150 dolara

Jack PC (1)
Foto: Chip PC Teech
1/11
09.11.2010.
u 16:34

Računalo po 150 dolara idealno je za velike radne skupine okupljene na jednom mjestu jer se napaja s pet vata iz mrežnoga kabela

Koliko se mogu smanjiti već mala računala? Ovisi o tome što s njima želite. Ako ono mora imati monstruozno jaku videokarticu, onda ta kartica - osim matične ploče i svih ostalih komponenti - mora imati i prostor u kojemu će se kovitlati vrući zrak od njenog hlađenja. Ako je taj PC za uredske poslove, on može stati i u prostor standardne zidne utičnice!

Tvrtka Chip PC Technologies napravila je hardverski koncept Jack PC u kojemu će i snažniji hardver od jeftinoga netbooka stati upravo u takav prostor, predmet spreman za ugradnju u zid ili u namještaj. Ne ustraju li korisnici na pekaćima optičkih medija, nego su im za sve dovoljni lokalna mreža, internet, memorijski ključići i slični uređaji koji se prikopčavaju na USB, na stolu osobe koja radi trebali bi stajati samo zaslon, tipkovnica i miš. Računalo bi bilo "utičnica" u zidu ili stolu.

Zanimljivo je da Jack PC struju povlači iz mrežnog ethernet kabela kojim je povezan s glavnim poslužiteljem. Samo oni koji žele izbjeći ethernet kao mrežnu infrastrukturu mogu računati i na WiFi, ali u tom slučaju moraju imati izvedeno napajanje. Računala troše po 5 vata dok rade i 0,35 vata dok spavaju. Inteligentna jedinica u njemu je RISC procesor RMI s ekvivalentom procesne snage Intelova procesora x86 na 1,2 GHz. Računalu je pridodijeljeni 256 MB memorijskog spremnika tipa disk-na-čipu, a ugrađuje se 64 ili 128 MB radne memorije tipa DDR.

Ugradnja takvog uloška sa svim elementima računala u stol ili zid štiti računalo od bilo kakvog nehotičnog oštećenja, a krađa je zapravo isključena. Četiri USB porta trebala bi biti dovoljna za sve što na njih vrijedi priključiti. Korisnicima se nude inačice računala s VGA ili DVI priključkom za monitor, a kome su neophodni dobit će i PS/2 i serijski izlaz. Grafički pogon može pokretati do dva monitora rezolucije 1600x1200 piksela pod 128-bitnom 3D grafikom i dopunskom SDRAM grafičkom memorijom.

Teško je ukupno 350 grama, a kutija koja se ugrađuje duboka je četiri centimetra.

Operativni sistem može mu se ugraditi po želji, a najbolje neki od okusa besplatno dostupnog linuxa i njegovih aplikacija. Bez ikakvih teškoća računalo se, prema iskustvima nekoliko grupa koje su ga testirale, nosi sa svim "kućanskim poslovima" tipa pisanje teksta, rad s kalkulacijskim tablicama, uređivanje slikovnih i zvučnih datoteka i sve na što se naiđe na internetu.

Računalo u osnovnoj konfiguraciji stoji 150 dolara, a ne više od 200 ako "ima sve". Jedino... to se računalo neće moći ponuditi prosječnom kupcu u najširoj prodaji, jer je za njegovo stavljanje u pogon potrebna određena stručnost. Međutim, nije ga teško zamisliti u učionicama, bankama, novinskim uredništvima...

Komentara 1

OB
-obrisani-
20:44 13.11.2010.

Odlično za urede ni netreba jače od ovoga ionako se poigraju karte tu i tamo:). Ovo je budućnost.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije