Budućnost je stigla, samo nije ravnomjerno raspoređena. Ta izjava slavnog pisca Williama Gibsona često se potvrđuje. Ako postoji jedna nacija koja tehnološki živi više u budućnosti od ostalih, to je zasigurno Japan.
Od Tokija i Japana svijet očekuje čuda u organizaciji i prezentaciji Olimpijskih igara 2020. Koliko se strahovalo da će Igre u Riju biti u kaosu, toliko se sada očekuje da Igre u Tokiju budu – uigrane do savršenstva i istovremeno tehnološki najmoćnije do sada.
Ništa manje ne planiraju Japanci ni ostvariti. Upravo je Tokio 1964. svijetu donio revoluciju u masovnom javnom prijevozu uvođenjem slavnog Shinkansena, prvog superbrzog vlaka na svijetu. Sličan efekt Japanci priželjkuju ostvariti i ovog puta.
Tokio je već ionako tehnološki iznimno razvijen grad. Željeznička stanica Shinjuku smatra se najprometnijom željezničkom stanicom na svijetu – kroz nju svakodnevno prođe 3,64 milijuna ljudi. Tokio je dom čak 13 milijuna ljudi, a opet je često pri vrhu svjetskih izbora kvalitete življenja.
Predstavit ćemo vam najzvučnije tehnološke planove i inovacije koje Tokio namjerava ostvariti. Ako uspije u svemu tome, doista će biti riječ o tehnološki najbogatijem sportskom događaju u povijesti. No ne namjeravaju trošiti neograničeno. Iako će i Tokio debelo premašiti prvotno planirani budžet od tri milijarde dolara (sada je na 4,5 milijardi), organizatori itekako paze da troškovi ne izmaknu kontroli i da sve ima svoju iskoristivu svrhu.
Zbog skupoće odustalo se od glamuroznog dizajna novog olimpijskog stadiona, a mnoga su natjecanja usmjerena na postojeće stadione i dvorane. Ekonomisti su davno izračunali da svaki organizator Olimpijskih igara probije početni budžet, i to za čak 100 posto! Gradonačelnica Tokija već je u Riju najavila da će sljedeće igre biti brižno organizirane.
– Smanjit ćemo emisije zagađenja, koncentrirat ćemo se na recikliranje i obnovljive izvore energije. Ključne vrijednosti bit će nam briga za okoliš i kontroliranje troškova – najavila je Yuriko Koike, a japanski premijer Shinzo Abe oduševio je svijet kao Super Mario na zatvaranju Igara u Riju. Jedva čekamo Tokio i 2020.!
>> Tokyo Toy Show 2016.: Od čudovišta na solarni pogon do minijaturnih akvarija