Najposjećenije izlaganje uoči sutrašnjeg otvaranja IFA sajma potrošačke tehnologije u Berlinu imao je korejski tehnološki div Samsung. Samsung se pohvalio impresivnim brojkama na europskom tržištu poput podatka da 40 posto kućanstava u Europi ima Samsung televizor te da Samsungovi mobiteli drže čak 60 posto europskog tržišta.
No, naglasak ovog puta nisu stavili samo na jedan proizvod, nego na cijelu lepezu svojih inovativnih uređaja koje namjeravaju sve više usmjeriti u međusobnu povezanost kako bi se maksimizirali učinci "Internet of things" fenomena. Povezivanjem serije gadgeta je Samsungova vizija kvalitetnijeg života i pametnog kućanstva. – Širimo područje svojeg djelovanja.
– Do 2020. godine uložit će se 1 bilijun eura u razvoj "Internet of things" sfere. Svi će uređaji biti povezani, šaputat će jedni s drugima i biti sinkronizirani s vašim životom. Da bismo to ostvarili, prvo uređaji moraju biti povezani, zato radimo zajedno s tržišnim liderima da prvo poboljšamo softver za komunikaciju između uređaja. A naša vizija ide i puno šire od kućnog okruženja, preko pametnih gradova pa ultimativno i pametnijeg svijeta – poručio je predsjednik Samsunga WP Home.
U konkretnim slučajevima to znači daljnju integraciju okruženja življenja sa životnim navikama ukućana. Da se automatski razvuku zavjese kad se probudite, a kava da se počne sama kuhati. Da možete u automobilu na upravljačkoj ploči, ili pak u uredu na mobitelu dobiti notifikaciju da se nešto dogodilo kod kuće.
Od povratka djeteta iz škole do prijavljivanja sumnjivih kretnji ispred vašeg doma ili pak nezgoda u kući ili nestanka struje. Većina te tehnologije dostupna je već danas. Samsung je također ponosan na svoju tehnologiju i uređaj Sleep Sense, koji sa 97-postotnom točnošću prati vaše pokrete dok spavate, odnosno kalkulira i analizira kvalitetu vašeg sna, a potom vas savjetuje što možete promijeniti da biste konačno bolje se odmoriti već s nekoliko promjena u sobi. Uređaj nije invazivan poput uključenog smartphonea pored vašeg jastuka koji stalno prima obavijesti, nego se postavi ispod madraca i neprimjetan je.
Mjeri otkucaje srca i ritam disanja te pokrete tijela u stvarnom vremenu. Aplikacija na temelju tih podataka svakog jutra izrađuje izvještaj o spavanju odnosno sažetak aktivnosti koje su se događale tijekom spavanja i zatim ih uspoređuje s prosječnim podacima za korisnikovu dob. Rezultat se dobiva mjerenjem sedam elemenata: ukupno vrijeme spavanja, učinkovitost spavanja, vrijeme potrebno da bi se zaspalo, koliko puta ste se probudili, koliko puta ste ustali iz kreveta, postotak vremena provedenog u REM (rapid eye movement) fazi i postotak vremena provedenog u dubokom snu.
Na kraju preko aplikacije dobijete konkretne preporuke što trebate učiniti da biste se bolje naspavali. Na ovu tehnologiju se nadovezuje i Smart Alarm – budilica koja će vas buditi postupno, prateći podatke vašeg sna, te vas probuditi kada ste "najzreliji" za ugodno buđenje, a ne da strepite od prodornog zvuka opominjajućeg zvona...
>> Samsung najavio novi pametni sat u dvije verzije