gfk-ovo istraživanje

Smart TV bolje prolazi u zemljama u razvoju nego na Zapadu

smart tv,samsung
Reuters/PIXSELL
03.09.2012.
u 12:01

Gledatelji u zemljama kao što su Kina, Brazil i Indija više su motivirani za interakciju s programom nego oni u Velikoj Britaniji, SAD-u i Njemačkoj

Televizijski uređaji povezani s internetom (Smart TV) puno bolje prolaze na tržištima kao što su Kina, Brazil i Indija nego na razvijenom Zapadu, otkriva istraživanje GfK provedeno na 13 zemalja svijeta. Istraživanje pokazuje da, u najširem smislu, "pametna" televizija tek treba uzeti zamah.

Samo 28% gledatelja odgovara da je zanimljivije gledati interaktivne programe, a samo četvrtina (25%) smatra da tvitanje i komentiranje programa poboljšava iskustvo gledanja. Gledatelji u zemljama kao što su Kina, Brazil i Indija više su motivirani za interakciju s programom nego oni u Velikoj Britaniji, SAD-u i Njemačkoj. Oni također koriste više funkcionalnih mogućnosti novih TV prijemnika – tako je čak 75% gledatelja posjednika takvih uređaja u Kini, a tek pola njih na Zapadu koristilo te značajke u zadnjih mjesec dana.

Gledateljima je u prosjeku pri kupnji novog televizora mogućnost korištenja spajanja na internet manje važna nego cijena te veličina ili vrsta ekrana. To posebno dolazi do izražaja u obuhvaćenim zapadnim zemljama, a manje se iskazuje kod slabije razvijenih tržišta u razvoju. Tek 26% potrošača u Velikoj Britaniji i 29% u SAD-u traži TV s internetski omogućenim pristupom, dok je takvih u Indiji oko 60%, a u Kini 64%.

Međutim, istraživanje pokazuje da nade za Smart TV ima i na Zapadu. Prodaja "pametnih" televizora u šest najvećih europskih zemalja porasla je za 31 posto u prvoj polovici ove godine.

– Kritična će masa u nadolazećem desetljeću biti postignuta na tržištima tradicionalne televizije poput Velike Britanije, SAD-a i Njemačke. Način na koji svi mi pratimo programe bit će zauvijek promijenjen – kaže GfK-ov direktor istraživanja Richard Preedy.

Komentara 2

IN
InfoMan
12:37 03.09.2012.

Sve prve zemlje na popisu nisu u takvim problemima kao zapadni svijet. U Americi vecina stanovnistva je siromasna, VB se brzo tome priblizava, a Njemacku to tek ceka. Ja sam zadnji puta TV kupio prije nekih 7 godina i nemam ga namjeru mijenjati. U danasnje doba samo ludjak moze nesto skuplje kupovati na kredit, a nedajboze i za gotovinu. Najbolje novac u dzep (eventualno zlato) i cekati bolja vremena. Kako je krenulo ceka nas ono sto smo gledali u filmovima.

DA
Daruvarčanin
12:30 04.09.2012.

Ja sam svoju plazmu, kupljenu 2005. godine, s kabelom koji stoji 50 kn, spojio na računalo i bez problema mogu pregledavati internet. Iako je mnogo udobnije kada sjedim ispred daleko manjeg ekrana. Tako da ne vidim čemu bacati tisuće kunauna na besmislenu novotariju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije