Broj pametnih domova u Europi i Sjevernoj Americi dostigao je 17,9 milijuna u 2015. prema novoj studiji Berg Insighta. Sjeverna Amerika prednjači na tom tržištu i imala je 12,7 milijuna pametnih domova krajem 2015., što je 56-postotno povećanje u odnosu na godinu prije. Do 2020. godine Sjeverna Amerika imat će 46,2 milijuna pametnih domova ili 35 posto cjelokupnog tržišta.
Europa zaostaje
Europsko pak tržište u zaostatku je tri do četiri godine u smislu sazrijevanja tržišta, tvrde u studiji. Na kraju prošle godine bilo je 5,6 milijuna pametnih europskih domova i procjenjuje se rast od 54 posto (CAGR) u sljedećih pet godina ili 44,9 milijuna domova do kraja 2020., što bi bilo 20 posto europskih domova. Najuspješniji proizvodi su pametni termostati, sigurnosni sistemi, pametne žarulje, kamere za nadzor i multiaudio sustavi. Nema sumnje da će u budućnosti korisnici sve više manevrirati i upravljati raznim povezanim uređajima u svojim domovima. Iako snažno raste, tržište pametnih domova još je u povojima u Europi, tvrde analitičari. Komplicirani uređaji i nedovoljan izbor pametnih rješenja te nedovršeni proizvodi boljke su ovog tržišta, no nema sumnje da će potražnja rasti, a samim tim i ponuda proizvoda na tržištu.
Kada se radi o Hrvatskoj, najnoviji igrač na tržištu je telekom-operator Iskon, sa sustavom Smarthome. Njega čini set pametnih uređaja koji omogućuju upravljanje domom na daljinu: mjeri vlagu, temperaturu, potrošnju energije, bilježi kretnje, pali i gasi uređaje te omogućuje videonadzor. Dostupan je svima, bez obzira na to kod kojeg su telekom-operatora. Mozak cijelog sustava i glavni diferencijator od već postojećih jediničnih rješenja centralna je jedinica koja spaja sve postavljene senzore te omogućuje upravljanje putem web i mobilne aplikacije za iOS i Android.
Iskonov iskorak na tržište
Uz centralnu jedinicu, osnovni je komplet obogaćen s četiri senzora. Dolaze u obliku tri uređaja koji se lako postavljaju u stanu, bez potrebe za dodatnim radovima. Tu su senzor mikroklime (temperatura + vlaga) i pokreta u jednom uređaju te pametna utičnica koja pali i gasi uređaje uz mjerenje potrošnje energije. Komplet sadrži i kameru za videonadzor koja omogućuje pregled događanja u domu i pravovremene reakcije. Osnovni komplet senzora Iskon je razvio u suradnji s domaćom IT tvrtkom SmartSense te produkt dizajnericom Mašom Vukmanović. U Iskon Labu već se razvijaju dodatni, nišni senzori koji će postati dostupni na jesen. Najavljena je i mogućnost uparivanja centralne jedinice s pametnim uređajima drugih proizvođača. Tako će se uskoro uz pomoć Iskon.Smarthome aplikacije moći kreirati ambijentalna rasvjeta te paliti i gasiti pametne žarulje Osram.
Iskon.Smarthome osnovni komplet, kao i dodatni senzori, od sada su dostupni kupnju. Prva cijena je od 1100 kuna za cijeli komplet senzora i traje do 1. srpnja ili do isteka zaliha. Među prvim testerima usluge našao se i Iskonov osnivač, vlasnik tvrtke MicroBlink i jedan od najvećih domaćih IT vizionara Damir Sabol. Kao dvije velike prednosti Iskon.Smarthome rješenja spomenuo je i uvijek dostupnu tehničku podršku te telco standard zaštite podataka koji njeguju u Iskonu.