Potrošnja na informatičke tehnologije (IT) u svijetu mogla bi u ovoj godini dosegnuti 3.540 milijardi dolara, 0,6 posto više nego lani, kada je zbog visokog tečaja dolara smanjena, objavila je analitička tvrtka Gartner.
U analizi Gartnera ističe se kako je u 2015. godini zabilježen najveći pad potrošnje na IT, izražen u dolarima, otkako ta tvrtka prati to područje.
Potrošnja je lani pala za najmanje 216 milijardi dolara u odnosu na 2014., a razine iz 2014. neće biti premašene barem do 2019. godine, priopćio je Gartner.
"Za pad potrošnje u 2015. glavni je krivac rast tečaja dolara jer su se zbog toga prihodi američkih multinacionalnih kompanija suočili s čeonim vjetrovima. Ipak, u 2016. ti će vjetrovi nestati, pa te kompanije mogu očekivati dodatni rast od 5 posto", poručio je John-David Lovelock, potpredsjednik Gartnera.
Prema procjenama te analitičke kuće, globalno tržište uređaja, kao što su osobna računala, mobilni telefoni, tableti i printeri, oslabit će u ovoj godini za 1,9 posto.
Posljedica je to, poručuje Gartner, kombinacije gospodarskih uvjeta koji onemogućuju snažniji rast u zemljama kao što su Rusija, Japan i Brazil. Uz to, na tržištima u razvoju potrošači se više okreću jeftinijim mobilnim telefonima, dok je prihvaćanje tableta slabo.
No, pogoršanje situacije na tržištima u razvoju neće imati veći utjecaj na globalnu potrošnju na softver, pa se u ovoj godini očekuje njezin rast za 5,3 posto u odnosu na lani, na 326 milijardi dolara.
Potrošnja na sustave podatkovnih centara mogla bi, pak, porasti za 3 posto, na 75 milijardi dolara.
Nakon pada u 2015. za 4,5 posto, ove se godine ponovno očekuje i rast potrošnje na IT usluge, i to za 3,1 posto, na 940 milijardi dolara. To se zahvaljuje sve većem prihvaćanju 'cloud' infrastrukture.
Potrošnja na telekomunikacijske usluge mogla bi, pak, ove godine pasti za 1,2 posto u odnosu na lani, na 1.454 milijarde dolara. Taj segment bit će pod utjecajem smanjenja cijena roaminga u Europskoj uniji i dijelovima Sjeverne Amerike, procjenjuje Gartner.
>>Virtualna stvarnost će zaraditi svojih prvih milijardu dolara