Mark Zuckerberg ne bi trebao imati većih teškoća u uvjeravanju ulagača na tržištu kapitala kada danas započne s promoviranjem dionica Facebooka uoči inicijalne javne ponude najavljene za 18. svibnja. Društvena mreža, kojom se koristi svaka sedma osoba na svijetu, samo je lani ostvarila profit od milijardu američkih dolara. Posljednje statistike kažu kako Facebook od svakog od svojih 900 milijuna i više korisnika zaradi između 4,69 i 4,81 dolar godišnje, dok bi godišnji rast od 44 posto za 2012. trebao uvjeriti investitore da društvena mreža nije prestala rasti.
Internetski rekorderi
Dionice Facebooka izlistat će se na Newyorškoj burzi na Wall Streetu 18. svibnja u kotaciji burze Nasdaq, a početna cijena za IPO određena je na iznos od 28 do 35 dolara po dionici. Time je vrijednost popularnog Facea procijenjena na 85 do 95 milijardi dolara. Veliki igrači na tržištu kapitala u niskom startu čekaju da na tržište bude pušteno više od deset posto dionica, a procjenjuje se da će kompanija prikupiti oko 12 milijardi dolara. Očekuje se da će ovo biti najveća početna javna ponuda internetske tvrtke, čime će Facebook premašiti Google, koji je od 2004. držao rekord s IPO-om vrijednim 32 milijarde dolara.
Zuckerberg će i dalje zadržati upravljanje kompanijom s više od 57,3 posto dionica koje ima u rukama te kroz međudioničarske ugovore, a s obzirom na to da drži 31,5 posto dionica koje su u optjecaju i, ako u javnoj ponudi postignu višu cijenu, procjenjuje se da će mladi vizionar podebljati svoje bogatstvo na 17,6 mlrd. dolara i tako dospjeti na 33. mjesto Forbesove liste najbogatijih.
No, nije on jedini omastio brk. David Choe, 36-godišnji je američki umjetnik, napravio je odličan posao kada je prije sedam godina, umjesto plaće za grafitima iscrtane zidove u Palo Altu, od Zuckerberga uzeo dionice Facebooka iako je bila riječ o projektu u povojima. Vrijednost dionica koje je spremio u džep procjenjuje se na 200 milijuna dolara. Usrećili su se i zaposlenici Facebooka, a kupnjom dionica 2009. godine svoj je imutak povećao i pjevač Bono Vox.
Samo odabranima
Iako dionice Facea na slobodnom tržištu zvuče primamljivo, domaći ulagači mogli bi se dobrano pomučiti da se domognu svog dijela unosnog kolača. Inotrgovanje moguće je preko brokerskih kuća s kojima se, nakon otvaranja računa, potpisuju brokerski i skrbnički ugovor. Moguće je i registrirati se preko inozemnih online brokera ili online banke. No, ne treba se radovati bogaćenju na Facebooku. Privatni investitori iz Hrvatske teško mogu sudjelovati u početnim ponudama dionica stranih tvrtki jer se sistem upisa dionica razlikuje od hrvatskog. Američki zakon i domaćim manjim ulagačima otežava posao jer prednost pri kupnji raste s brojem nula na računu. Vodeća svjetska investicijska društva, koja su vrlo često pokrovitelji izdanja pri raspodjeli dionica u IPO-u, preferiraju veće investitore, pa u pravilu te dionice većinom upisuju institucionalni investitori. No, to ne sprečava investitore da trguju dionicama na sekundarnom tržištu, u trenutku kad se izlistaju na jednoj od svjetskih burza.