Promjene u zvuku motora automobila mogu biti znak raznih problema pa se preporučuje pratiti auditivne signale. U slučaju promjena, kako navodi Revija HAK, najbolje je odmah otići u servis. Također, ako se uključe kontrolne lampice, u priručniku za vozilo može se provjeriti o kojem se problemu radi.
Ako dođe do promjena u ritmu rada motora i gubitka snage, moguće je da postoji problem sa sustavom paljenja kod benzinskog motora. Često treperi i žuta lampica za nadzor ispušnih plinova. Snažni udarci u motoru mogu značiti manjak ulja u motoru koji je vjerojatno nastao ozbiljnijom mehaničkom neispravnošću. Revija HAK navodi da ako zvuka nema, odnosno ako se motor ne želi pokrenuti, vjerojatno u akumulatoru nema struje.
Nagli gromoviti zvuk može biti izazvan pucanjem hrđavih ispušnih cijevi koje nisu na vrijeme zamijenjene. Kratko lupanje motora popraćena brzim gašenjem motora može biti povezana s neredovitim održavanjem remenskog sustava koji je dotrajao. Zvukovi zviždanja kod dizelskih motora mogu upućivati na kvar ležajeva turbo punjača, a to je popraćeno i gustim dimljenjem, gubitkom snage i naglim trošenjem ulja.
Ako zvuk nastaje prilikom kretanja vozila, problemi mogu biti u transmisiji, ovjesu ili kočnicama. U slučaju da se čuje jako struganje, izvor može biti zaglavljivanje kamenčića između diska i lima. Također, u zimi se u motorni prostor mogu zavući i životinje koje mogu napraviti oštećenja. Osim toga, jako kliktanje motora popraćeno bijelim dimom i uključenim raznim upozorenjima može označavati pogrešno natočeno gorivo.
GALERIJA Jeste li se vozili ovom cestom u Hrvatskoj? Nema baš simpatičan nadimak