Svake se minute na YouTube uploada nova 72 sata videozapisa, no to nije ništa prema onome što nas čeka do 2020. godine. Naime, dok danas korisnici pametnih telefona i tableta u prosjeku dnevno skinu 15 MB podataka, u roku ne duljem od sedam godina, točnije 2020., svakog će dana skidati čak 1 GB podataka, pokazuje istraživanje tvrtke Nokia Siemens Networks (NSN).
Što to znači za razvoj mrežne infrastrukture sasvim je jasno jer ne treba zaboraviti istovremeno i nezaustavljiv rast broja korisnika pametnih telefona i tableta koji će za samo sedam godina premašiti 4,5 milijardi, odnosno bit će ih čak 10 puta više nego što ih je bilo 2010. godine.
Uz rast broja korisnika, kažu u NSN-u, ne smije se smetnuti s uma da će mobilne mreže za osam godina morati biti spremne za sve vrste usluga u oblaku, mobilno igranje, videotelefoniju i tisuće novih stvari – korisnika interneta: hladnjaka, konzola, automobila, autobusnih postaja... Što pak za svakog korisnika konkretno znači 1 GB prometa, na jednostavnom primjeru opisuju stručnjaci NSN-a:
– To je kao da gledate dva sata videoprijenosa uživo, skinete 200 pjesama, 1000 digitalnih knjiga ili pak 50.000 poruka elektroničke pošte.
Već u 2015. najveći udio u mobilnom podatkovnom prometu (64,4 posto) zauzimat će konzumacija raznovrsnih videosadržaja, slijedit će ih mobilni pristup webu sa 21,1 posto udjela, a glasovni pozivi, koji su danas još uvijek dominantni, imat će udjel od tek 0,4 posto. Omogućiti takav protok podatak nemoguće je bez mobilnih mreža nove generacija – 4G ili LTE-a – koje moraju zadovoljiti zahtjeve korisnika u dekadi novih velikih telekomunikacijskih promjena, smatraju u Nokia Siemens Networksu.
Prije dvije godine preko mobilnih mreža preneseno je u svijetu 237 petabajta podataka, a za samo nešto više od dvije godine bit će preneseno čak 6254 petabajta podataka uz rast od čak 2600 posto.
U Hrvatskoj neće.Nadam se da nećemo podlegnut tom silnom konzumerizmu.Kome treba poslani video,sve je ljepše u živo.