Novčane kazne od 700 do 15.000 kuna, ovisno o izmjerenim promilima, sati triježnjenja u policijskoj postaji te mogućnost gubitka vozačke dozvole na rok od mjesec dana do dvije godine odnosno zatvora do 60 dana. Sve navedeno mogu zaraditi vozači koji nakon ispijene čaše previše sjednu za upravljač. U danima pred nama, uoči Martinja, izgledi da ih zbog alkotestiranja zaustavi prometni policajac još su i veći jer MUP će od 8. do 11. studenoga intenzivnije kontrolirati eventualnu alkoholiziranost vozača. Lani je za istovjetne akcije 960 vozača bilo pod utjecajem alkohola, a svaki peti imao je više od 1,5 promila.
- Već kod prvog nalaženja 1,5 promila trebalo bi vozača uputiti na liječenje od alkoholizma. Za količine iznad jednog promila, koliko je promila izmjereno, na toliko vozaču treba uzeti vozačku dozvolu i toliko vremena treba biti u Klubu liječenih alkoholičara - istaknuo je alkoholog dr. Darko Breitenfeld na okruglom stolu o problemu alkohola u prometu, kojeg je organizirao Zbor automobilskih novinara.
Granica od 1,5 promila nije izabrana slučajno, jer za većinu poginulih ove godine u nesrećama kojima je prethodilo ispijanje alkohola krivi su vozači s više od 1,5 promila. Rizik od prometne nesreće sa smrtnom posljedicom raste proporcionalno promilima u organizmu. Vozač sa 0,5 promila, istaknuo je Nenad Zuber iz HAK-a, ima dva puta veće izglede za smrtonosnu nesreću od trijeznog vozača. Vozaču s jednim promilom šanse za smrt na cesti su deset puta veće, a onaj s 2,0 promila ima100 puta veće izglede da ubije sebe ili drugog sudionika u prometu. Opravdanja za vožnju u pijanom stanju nema.