“Svake nove godine u posljednjem desetljeću postavio sam si osobni izazov. Cilj mi je bio rasti na nove načine, i izvan svakodnevnog posla, odnosno upravljanja Facebookom. Tako sam učio mandarinski, kodirao vlastitog kućnog osobnog asistenta, čitao više knjiga, trčao, lovio i kuhao te puno razgovarao u javnosti”, počeo je svoj post na Facebooku njegov osnivač i prvi čovjek te najpopularnije svjetske društvene mreže Mark Zuckerberg.
Bilo je logično očekivati da će uslijediti novi izazov za novu 2020. No, Zuckerberg se nakon desetljeća ispunjavanja zadataka, čini se, umorio. Tako je objavio da odustaje od novogodišnjih zadataka, a umjesto toga, usmjerit će se na dugoročnije promišljanje o tome kako bi sljedeće desetljeće moglo izgledati kada je riječ o napretku tehnologije i poboljšanja svakodnevnog života, ali i cjelokupnog društva, zbog toga.
Naočale – nova tehnologija
– Kad sam započeo s ovim izazovima, život mi se uglavnom vrtio oko izgradnje Facebooka. Sada u Facebooku razvijamo niz različitih aplikacija i tehnologija – od primjerice nove privatne društvene platforme do proširene i virtualne stvarnosti. Izvan Facebooka, pak, otac sam i volim provoditi vrijeme s obitelji, baviti se filantropijom i usavršavati se u sportovima i hobijima. Drago mi je što sam odradio niz izazova, ali sada je vrijeme za nešto drukčije – objasnio je M. Zuckerberg svoju odluku te nastavio: – Sada ću se usmjeriti na dugoročnije razdoblje, i pokušati promisliti kako će društvo i moj život izgledati 2030. godine. Do tada će moja kći Max ići u srednju školu, imat ćemo tehnologiju koja će nam pomoći da se osjećamo istinski blizu drugih osoba. Znanstvena istraživanja pomoći će da mnoge bolesti budu izlječive ili spriječene te će se naš životni vijek produžiti za 2,5 godine.
Tako je Zuckerberg, ponudio niz predviđanja o tome kako će se stvari mijenjati u sljedećih deset godina i koje će teme biti u žarištu interesa.
Kada je pokretao Facebook, želio je, piše Zuckerberg, “da njegova generacija dobije svoj glas. Vjerovao je da imaju što reći, no da ih se dovoljno ne sluša. Ispostavilo se da postoji niz raznih skupina koje su također putem Facebooka dobile svoj glas, no ipak, nije se dogodila smjena generacija jer još uvijek postoji niz institucija u društvu koje ne rade dovoljno na rješavanju problema s kojima se suočavaju mlađe generacije – od klimatskih promjena do troškova obrazovanja i zdravstvene zaštite. Ali kako milenijalci i nove generacije stječu pravo glasa, vjerujem da će se te promjene početi događati, uz pomoć naše društvene mreže koje im daju publicitet i mogućnosti da budu glasniji. Internet nam je dao super moć da se možemo povezati s bilo kim, bilo gdje, govori Zuckerberg. Dio smo zajednice s milijardama ljudi, ipak, biti dio tako velike zajednice nosi svoje izazove, prije svega stvara potrebu za dodatnom intimnošću, smatra Zuckerberg te kazuje kako će se u sljedećem desetljeću razvijati niz manjih privatnih zajednica ne bi li se osjećaj intimnosti obnovio. U roku od pet godina ponovno ćemo se okrenuti razvoju manjih online privatnih zajednica”.
U posljednjem desetljeću najbrži rast gospodarstva ostvaren je u tehnološkoj industriji, piše prvi čovjek Faceobooka, te očekuje da će tehnologija i dalje stvarati mogućnosti, no fokus je sada usmjeren na sve one koji nisu dio IT sektora, a kojima će biti dostupni svi tehnološki alati kako bi rasli što brže. Tijekom sljedećeg desetljeća razvit ćemo alate za trgovinu i plaćanja kako bi svaki mali posao imao jednostavan pristup istoj tehnologiji.
Tehnološka platforma 2010-ih bio je mobilni telefon. Platforma 2000-ih prije toga odnosila se na web, a devedesetih je to bilo stolno računalo. Zuckerberg očekuje da će mobiteli i dalje biti primarni uređaji, no u nekom trenutku 2020-ih dobit ćemo naočale za proširenu stvarnost koje će redefinirati naš odnos s tehnologijom. Proširena i virtualna stvarnost stvaraju osjećaj prisutnosti – osjećaj da ste upravo na mjestu na kojem želite biti i upravo s osobom koju želite pored sebe iako ste kilometrima udaljeni.. Umjesto da imamo uređaje koji nas odvlače od ljudi oko nas, sljedeća platforma pomoći će nam da budemo prisutniji i bliži s drugima. Iako se neki rani uređaji čine nespretnima, mislim da će ovo biti najpopularnija platforma za ljudsku i socijalnu tehnologiju koju je itko dosad izgradio – tvrdi Zuckerberg.
Novi oblici upravljanja
Jedno od glavnih pitanja u sljedećem desetljeću glasi: kako trebamo upravljati velikim novim digitalnim zajednicama koje omogućava internet. Platforme poput Facebooka moraju raditi kompromise u vezi s društvenim vrijednostima – poput slobodnog izražavanja i sigurnosti ili između privatnosti i provođenja zakona, ili između stvaranja otvorenih sustava i zaključavanja podataka i pristupa. Postoje dva načina rješavanja tog pitanja. Jedan je da vlade donesu jasna pravila, a drugi je da se uspostavi način da zajednice same upravljaju sobom. Primjer je neovisnog upravljanja Nadzorni odbor koji stvaramo u Facebooku. Odluke o sadržaju s kojima se korisnici ne slažu moći će prijaviti neovisnom odboru koji će imati konačnu odluku o tome je li nešto dopušteno. Zalagat ću se za taj model upravljanja i, ako uspijem, mogao bih postaviti model svim mrežnim zajednicama, tvrdi Zuckerberg.