Nakon što je u ponedjeljak Atlantic Grupa Emila Tedeschija poslala neobvezujuću ponudu slovenskom Istrabenzu za kupnju udjela u prehrambenoj kompaniji Droga Kolinska pojavile su se špekulacije što bi takav potez donio na sceni prehrambene industrije u regiji i je li to potvrda da je Tedeschi odustao od kupnje Podravke.
Odmah iza Agrokora
Prema podacima poslovanja, izgleda da bi Atlantic Grupi kupnja slovenskog prehrambenog diva, u čijem su vlasništvu poznati brandovi Cockta, Barcaffe, Smoki, pašteta Argeta, Donat Mg i brojni drugi, bila kvalitetnija opcija od akvizicije koprivničke Podravke. Prva prednost Droge Kolinske je u tome što je u toj kompaniji provedeno restrukturiranje, što u Podravci nije slučaj. Spajanjem Atlantic Grupe i Droge Kolinske nastala bi druga najsnažnija prehrambena industrija u regiji s konsolidiranim prihodom od 4,7 milijardi kuna godišnje, odmah iza Agrokora Ivice Todorića.
Podravci također ne ide u prilog cijela situacija oko afera koje posljednjih godinu dana potresaju koprivničku prehrambenu kompaniju i teško je očekivati da postojeći menadžment može u sadašnjim okolnostima napraviti kvalitetno restrukturiranje.
Podravka je, osim toga, proteklih godina rasla sporije od realnog rasta BDP-a u Hrvatskoj i daleko sporije od konkurencije te nije iskoristila svoje prednosti i tržišnu situaciju, pa nije za očekivati da će Podravka značajniji rast ostvariti niti u budućnosti kada se očekuje sve snažniji pritisak konkurencije.
Tome treba dodati i visoku zaduženost i manjak novčanih sredstava, što otežava redovno poslovanje te dovodi u pitanje mogućnost razvoja kompanije, što svakako nije neki mamac za Atlantic Grupu. Droga pak s druge strane ima prema podacima iz 2008. dvostruko veći prihod po zaposlenom,višu godišnju stopu rasta prihoda i profita, a prema neslužbenim izvorima ne nalazi se u velikim poslovnim problemima već je zapravo taoc problema svog većinskog vlasnika.
Droga u prednosti
Neslužbene procjene govore kako će se vrijednost akvizicije Droge Kolinske kretati oko 150 milijuna eura, što je prema analitičarima za 50 milijuna eura manje nego što kompanija zaista vrijedi, no 90-postotni vlasnik Istrabenz u financijskim je dubiozama koje želi što prije riješiti pa im je u interesu brza prodaja prehrambenog diva.
Interes za Drogu Kolinsku pokazali su nedavno i Nestle te srbijanski Centroproizvod, a tko se točno javio za moguću kupnju Droge i s kakvim konkretnim ponudama, trebalo bi se znati u petak.
Ovo treba zahvaliti Igoru Bavčaru, expolazniku milicijske srednje koji nosi cipele 56 ili tu negdje i u slučaju Istrabenz se iskazao kao pravi manager novog kova (Ne po glavi, druže plavi!). On je kao pojedinac najviše \"napredovao\" za ere vladanja Glanzkopfa - operjatio je za nevjerojatne cifre par desetaka milijuna eura... Sad se i vidi što je bilo iza toga - politika SDS-a i teorija da treba svugdje proganjati ex-komunističke managere e da bi svoje ugrabili izabrani veterani 11 dnevnog rata (pazi ovo, imaju veteransku organizaciju iako je rat bio ispod trajanja vojne vježbe). Znači, minus 50 milijuna eura štete samo na prehrambenom sektoru u Istrabenzu! A gdje je ostalo...