Osim što širi geografski doseg i otvara fizičke dućane, a lani je proširio poslovanje i na špediciju unajmljivanjem brodova i zrakoplova te razvija vlastite platforme plaćanja, Amazon sada ulazi i na tržište studentskih kredita.
Suradnja s Wells Fargom
Kako prenosi Business Insider, udružili su se s bankom Wells Fargo koja ima jedan od najvećih udjela studentskih kredita na američkom tržištu i kane ponuditi nižu kamatu pretplatnicima svog servisa “Prime student” koji za 49 dolara godišnje daje popuste, besplatnu dostavu i pristup video “streamingu”
. To je win-win situacija za obje tvrtke jer će banka bolje plasirati proizvode, a Amazon privući više studentske populacije koja će na kamate kredita Wells Farga dobiti popust od 0,5 postotnih bodova. Banka Amazonu ne plaća nikakvu proviziju za privlačenje studenata, a “prime” pretplata za studente upola je jeftinija od regularne.
– Usmjereni smo na inovacije i kontakt s našim klijentima ondje gdje jesu, a oni su sve više u digitalnom prostoru – prokomentirao je John Rasmussen, šef kreditiranja građana Wells Farga.
Dužničko ropstvo studenata
Promjenjive kamatne stope na kredite studenata u ovoj banci kreću se između 3,39 i 9,03 posto, ovisno o namjeni, dok je fiksna kamata skuplja – od 5,94 do 10,93 posto. Prilično nepovoljno zaduživanje, čak i u usporedbi s hrvatskim tržištem na kojem je raspon između 4,99 i šest posto, a nemjerljivo u odnosu na zapadnoeuropsko.
U Americi su studentski krediti biznis koji se mjeri u milijardama dolara; procjenjuje se da krediti povezani sa školovanjem iznose tisuću milijardi dolara i u predsjedničkoj je utrci studentsko dužničko ropstvo jedna od ključnih tema. Demokratski kandidati prezentirali su planove rezanja tih dugovanja i smanjenja troškova visoke naobrazbe, s obzirom na to da je država još uvijek najveći izdavatelj studentskih kredita. Portfelj loših studentskih kredita Wells Farga iznosio je lani 12,2 milijarde dolara.