Čini se da je ideja o uvođenju poreza na financijske transakcije (FTT), a koji se popularno nazivao i Robin Hood Tax (porez Robina Hooda), pred slomom. Nakon izbijanja financijske krize politički su umovi Europe počeli govoriti o porezu na svaku financijsku transakciju, bilo kojom vrijednosnicom (dionicama, obveznicama, raznim derivativima), kojim bi se od financijskog sektora i prvenstveno banaka u EU-27 prikupio ogroman novac. Procjene su govorile o 35 milijardi eura. Želja da financijski sektor i banke plate dio cijene izvlačenja iz krize posrnulih europskih ekonomija bila je supersnažni motiv, ali su analize, koje političari još prešućuju, pokazale da bi štete od Roobin Hood-poreza mogle biti enormne.
Ni EU-27, ni EU-11
Krajem prošle i početkom ove godine kroz više krugova razgovora europskih političara postalo je potpuno jasno kako nema šanse da jedinstveni porez na financijske transakcije zaživi u 27 europskih zemalja, a ovih dana postaje sve izvjesnije da i preostali klub EU-11 zemalja gubi volju za brzo uvođenje tog poreza. Ako se i stvori nova europska zona s FTT-om, teško će se moći govoriti o prikupljanju značajnog novca od financijskog sektora, pogotovu banaka. Nove procjene više ne govore o 35 milijardi eura od poreza, već o 3,5 milijarde. Nakon analiza koje su pokazale da bi uvođenje poreza moglo dovesti do dramatičnog smanjenja opsega transakcija te do bijega kapitala, početna ideja poreza od 0,1 posto na sve transakcije svedena je prvo na 0,1 posto za trgovinu dionicama i obveznicama, a 0,01 posto na složenije vrijednosnice tj. derivative.
Samo simboličan porez
A Wall Street sada piše da se već razmišlja o samo 0,01 posto poreza, i to samo na trgovinu dionicama vezanim uz lokalno tržište, odnosno zonu u kojoj će vrijediti FTT. Dakle, dužnički vrijednosni papiri i izvedenice bili bi potpuno izuzeti od oporezivanja. Zapadni mediji već ironično pišu kako se FTT, zamišljen kao magični stroj za proizvodnju novca, prometnuo u prijetnju financijske stabilnosti pa je moguće da do njegova uvođenja uopće neće doći.
Potpuno je nestala ideja poreza kao svojevrsne penalizacije neodgovornog financijskog sektora. Oporezivanje bankarskih ogromnih repo ugovora (zadužnica uz obvezu ponovne kupnje izdane vrijednosnice) moglo bi ugroziti sigurnost banaka.
“Porez koji puca na sve što se miče umjesto mete može ugroziti nevine promatrače”, upozorio je Mattie Leppalla, čovjek koji zastupa Europsku federaciju mirovinskih provizija. Na udaru bi bili mirovinski fondovi, osiguravatelji...
>> 'Trebate li novac, dignite poreze, manji su nego u Europskoj uniji!'